חפש ב:

אוצר המילים והמשמעים

אוצר המילים והמשמעים

הפרק "אוצר המילים והמשמעים" מבוסס על שני ענפים של חקר הלשון: לקסיקולוגיה וסמנטיקה. שני הענפים עוסקים באוצר המילים והצירופים מנקודת המבט של המשמעות והתפקוד.
הלקסיקולוגיה - עיקר עניינה הוא תיעוד אוצר המילים במילון, ומכאן שנקודת המוצא לרוב היא המילה היחידה: מקומה במילון, הוראותיה, גיזרונה ומתוך כך יחסיה עם מילים אחרות. ואילו הסמנטיקה (של המילה) שואפת להעמיד עקרונות המשותפים לקבוצות של מילים - בעיקר עקרונות של יחסי משמעות ושל גלגולי משמעות.
בלימוד הפרק "אוצר המילים והמשמעים" יינתן מקום לשני הכיוונים - הן למילה היחידה ולהשתלשלות משמעיה ויחסיה עם מילים אחרות, הן לתופעות סמנטיות והדגמתן על ידי קבוצות מילים.

המטרה העיקרית בלימוד הפרק הזה היא עיסוק של ממש במילים ובצירופים עבריים ולאו דווקא רכישת מושגים והבנת תאוריות.
השיקול בבחירת המילים והצירופים יהיה מתוך מגמה להרחיב את אוצר המילים, לחדד את ההבחנה בהבדלי המשמעות בין מילים ולהביא לדיוק בשימוש בהן. המילים והצירופים ייבחרו מתוך טקסטים נלמדים או על פי חשיבותם ומרכזיותם בלשון העברית ובתרבות העברית. כמו כן ייכללו מילים וביטויים הלקוחים מטקסטים מן המקורות, בעיקר מן המקרא ומספרות חז"ל, ותינתן הדעת לגלגולי המשמעות של מילים אלו עד ימינו.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.