דלג אל

אוהבים את השפה העברית

אוהבים את השפה העברית

הרעיון שלי

נועה בן חמו, מורה ללשון לכיתות ז'-י"א בבית הספר אורט רוגוזין מגדל העמק, ערכה בכיתתה מספר שיעורים לקראת יום השפה העברית. השיעורים נועדו להרחיב את  הידע ואת אוצר המילים של תלמידיה.

בהתאם לתפיסתה החינוכית של נועה, השיעורים נערכו באמצעות פעילויות שוברות שיגרה, שדורשות חשיבה ויצירתיות מצד התלמידים. רעיונות אלו פורסמו לראשונה בקבוצת הפייסבוק "לשון מחוץ לקופסה" אותה נועה הקימה, ומטרתה להפוך את הלמידה לחוויה רבגונית לכמה שיותר תלמידים.

המילה שלי

לכבוד יום השפה העברית התבקשו התלמידים להכין בול או תמונה באינסטגרם למילה בעברית שאותה הם אוהבים במיוחד. לצד הבול או התמונה צרפו התלמידים כרטיסייה בה כתבו מהי המשמעות המילונית של אותה מילה, וציינו פתגמים בהם מופיעה המילה שבחרו. לסיום התלמידים כתבו והסבירו מדוע מילה זו אהובה עליהם כל כך.

מה משמעות הפתגם?
בשיעור התבקשו התלמידים לבחור פתגם או ניב בשפה העברית ולבנות דגם הממחיש אותו. לצד הדגם צירפו התלמידים כרטיסייה ובה כתבו פתגם ומשמעותו. במהלך הפעילות ענו התלמידים על שאלון שכלל שאלות על תהליך בניית הדגם, מדוע בחרו בפתגם שנבחר ובאיזה מצב אפשר לדעתם להשתמש בפתגם שבחרו בפעילות וכדומה.

פרסומאים לרגע..!
בשיעור זה התבקשו התלמידים להכין סרטון פרסומת או כרזה פרי עטם לחלופה עברית שבחרו מתוך אתר האקדמיה ללשון העברית. לצד הפרסומת או הכרזה צירפו התלמידים כרטיסייה ובה כתבו את החלופה שנבחרה וכיצד נוצרה. נוסף על כך מילאו התלמידים שאלון שכלל שאלות על תהליך יצירת הפרסומת ואם לדעתם המילה העברית צפויה להחליף את המילה הלועזית. התלמידים אף נדרשו לכתוב משפט ולשלב בו את החלופה העברית שבחרו.

דוגמאות לשאלות עליהן ענו התלמידים:

  

 

 

 

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.