חפש ב:

אוריינות מידע בסביבה דיגיטלי​ת

אוריינות מידע בסביבה דיגיטלי​ת

אוריינות מידע בסביבה דיגיטלית כוללת את כל המיומנויות המתייחסות למידע – איתורו, עיבודו, השימוש בו והפצתו בכלים דיגיטליים. לפניכם מידע, חומרים וכלים שיסייעו לכם לפתח אצל תלמידיכם מיומנויות דיגיטליות בתחום אוריינות המידע ויכולות חשובות של למידה עצמית, חשיבה ביקורתית והתמודדות עם פתרון בעיות.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

משחקי ילדים בעולם

משחקי ילדים בעולם

היחידה "משחקי ילדים בעולם" היא הראשונה ברצף של ארבע יחידות העוסקות בתהליכי חקר הכוללים איתור מידע, הערכת מידע, ארגון ומיזוג של מידע והצגת מידע. בכל יחידה יתנסו התלמידים בכל השלבים אך יתמקדו בשלב אחד לעומק. יחידה זו מתמקדת באיתור מידע. הילדים מתבקשים לאתר במיומנות מידע מהמרשתת על משחקי ילדים המתאימים להפסקות הפעילות בבית הספר. היחידה מזמנת היכרות עם מגוון הצעות לחיפוש מיומן של מידע במרשתת באמצעות סרטוני הדגמה קצרים. נוסף על הסרטונים התלמידים פוגשים ב"חידונרשת" המציג בפניהם עוד רעיונות לחיפוש מיומן. לאחר איתור המידע התלמידים מתבקשים להעריך אם התוצאות אכן מתאימות למטרות החיפוש.

> לפעילות

צמחי תבלין מרפא ובושם

צמחי תבלין מרפא ובושם

זו היחידה השנייה ברצף של ארבע יחידות העוסקות בתהליכי חקר וכוללות איתור מידע, הערכת מידע, ארגון ומיזוג של מידע והצגת מידע. בכל יחידה התלמידים מתנסים בכל השלבים אך מתמקדים בשלב אחד לעומק. בכל יחידה מתאפשרת גישה למהלך העיקרי שנלמד ביחידות הקודמות. יחידה זו מתמקדת בהערכת מידע ובארגון מידע וסיכומו. תשתית ללמידה – התלמידים פועלים בעודם עוקבים אחר דמויות הנערכות להקמת גינה בבית הספר. הדמויות מאתרות מידע על צמחי תבלין, מכינות שלט שיוצב ליד הצמח וכותבות קטע מידע קצר שיוטמע בברקוד על גבי שלט. יחידה זו מתבססת על אסטרטגיות לחיפוש מיומן של מידע במרשתת שהוקנו ביחידה הראשונה לכיתות ה: "משחקי ילדים מסביב לעולם".

> לפעילות

שיטפון

שיטפון

במערך שיעור זה ילמד התלמיד כיצד לאתר מידע ברשת מתוך היכרות עם מנועי חיפוש, אתרים ומקורות מידע דיגיטליים (טקסטים, סרטונים). התלמיד יעשה רפלקציה על אופן איתור המידע (עדכניות ואמינות מידע). התלמיד ילמד על שיטפונות בארץ ובעולם.

> לפעילות

דורסי הלילה

דורסי הלילה

במערך שיעור זה ילמד התלמיד כיצד לאתר מידע ברשת. התלמיד יקבל כלים לחיפוש מידע ברשת בעזרת מנוע חיפוש (חיפוש בעזרת תמונה ובעזרת מילת חיפוש) ובתוך טקסט דיגיטלי. התלמיד יתנסה בבחירת מילת חיפוש ובכתיבה בעקבות קריאה. התלמיד ייחשף לנושא זכויות היוצרים. התלמיד יכיר את עופות הלילה הדורסים החיים בישראל.

> לפעילות

המרוץ למיליון

המרוץ למיליון

המשימה שלפניכם מאפשרת לתלמידים למידה משמעותית על כל מרכיביה – מעורבות, רלוונטיות וערך ללומד ולחברה. המשימה הבנויה על בסיס תוכנית הטלוויזיה "המרוץ למיליון" מעודדת את התלמידים ללמוד את הנושא לעומקו. האתגר המוצב לפניהם מאפשר להם לחקור את הנושא מתוך עניין והנאה. שימו לב, לפעילות זו יש צורך בכמה חשבונות ב-Google. אפשר לפתוח עם כמה תלמידים חשבונות לכיתה שישמשו את התלמידים בשלב ההכנה.

> לפעילות

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.