דלג אל

בראשית כב: עקדת יצחק

בראשית כב: עקדת יצחק

בעת העתיקה אנשים נהגו להקריב קורבנות בעלי חיים כדי להרגיש קרוב לאלוהים או כדי לכפר על חטאים. בבראשית פרק כב מצווה אלוהים את אברהם להקריב לו קורבן אחר: קרבן אדם - את בנו יצחק. כמובן שתורת ישראל אינה דוגלת ואינה מטיפה לקרבן אדם ולכן ברור שמדובר בניסיון בו מנסה אלוהים את אברהם.

סיפור עקדת יצחק הוא אחד מרגעי השיא בתנ"ך ובעיצוב האמונה באלוהים. הוא קשה לעיכול ולהבנה עבור ילדים צעירים. על אף שיש להסביר להם מראש שמדובר בציווי שהוא ניסיון לאברהם, עדיין מעורר הסיפור שאלות קשות ותגובות רגשיות בקרב התלמידים: מחד- התפעלות מאמונתו המוחלטת של אברהם באלהים, ומאידך- כעס וביקורת כמה רחוק היה מוכן ללכת בשם אמונתו זו. מה היו מחשבותיו? מדוע לא התווכח עם האל כפי שהתווכח על אנשי סדום ועמורה? ולגבי יצחק- האם ידע כי הוא בעצם ה"שה לעולה"? האם ניסה להתנגד? מה הרגיש אחרי נסיון העקידה? ומה עם שרה - היכן היא היתה? מדוע קולה לא נשמע בסיפור?

הפרק נכלל אמנם בתוכנית הלימודים החדשה (משנה"ל תשע"ט), אך בשל מורכבותו הוא יילמד רק על פי שיקול דעתו של המורה ותוך התאמה פדגוגית לאוכלוסיית התלמידים בכיתה. אין הוא מתאים לכל כיתה ב'.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

על מה משוחחים בדרך

התלמידים יתחלקו לזוגות. כל זוג יכתוב דו שיח בין אברהם ליצחק בדרכם להר המוריה. ניתן להציג השיחות, חלקן או כולן, בפני הכיתה.

האחריות לעצור

התלמידים יתארו מצבים לא נעימים או מסוכנים בחייהם שבהם הרגישו שצריך שמישהו יעצור אותם (הליכה בטיול קרוב מדי לשפת הצוק; מסירת פרטים מזהים על עצמם ברשת; צחוק מוגזם על ילד אחר אף שניכר שזה לא נעים לו וכדומה), ויספרו מה גרם הם לעצור במצבים אלו (אדם מבוגר; חבר; הם עצמם).

מילה מנחה בפרק

התלמידים יבדקו מהי המילה המנחה בפסוקים ו'-י' ויחשבו מה ביקש הסופר המקראי להעביר באמצעות החזרה על מילה זו.

תנ"ך ביצירה

התלמידים יכינו דגם של רגע העקדה מחומרים שונים כיד הדמיון הטובה עליהם (חימר, פלסטלינה, בריסטולים וכדומה).

סרטונים

תנ"ך בחרוזים: עקדת יצחק
תנ"ך בחרוזים: עקדת יצחק
תנ"ך 929: יצחק
תנ"ך 929: יצחק
עקדת יצחק, נעמי שמר
עקדת יצחק, נעמי שמר
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.