דלג אל

מלכים א יז: אליהו הנביא

אליהו הנביא

במסורת היהודית, באגדות ובספרות חז"ל ואף בשירה העברית מצטיירת דמותו של אליהו כאיש רך ונעים, סב אהוב אשר עושה ניסים ומציל את עם ישראל בשעותיו הקשות. בספר מלכים לעומת זאת מוצג אליהו מוצג כנביא קנאי ובלתי מתפשר, איש של קצוות, אשר מוכיח ומעניש ואף עושה מעשים בלתי מוסריים כדי להציל את עם ישראל מעבודה זרה לבעל ולאשרה. כיצד שינתה דמותו המקראית של אליהו את פניה? ייתכן כי העובדה שאליהו לא מת אלא נעלם נעלם היעלמותו הפלאית בעת שעלה בדהרה השמיימה איפשרה את חזרתו בגלגול אחר- כדמות מתונה יותר.

במלכים פרק יז אליהו מצווה אליהו הנביא על ידי אלוהים ללכת לאחאב ולהודיע לו על הבצורת הממשמשת ובאה, כעונש על חטא העבודה הזרה של אחאב ושל אשתו איזבל, אשר דבק גם בעם ישראל. אליהו, בשליחות האל, מנסה להשיב את אחאב ואת העם למוטב באמצעות שורה של ניסים.

המפגש עם נביאי הבעל על הר הכרמל מתואר בפרק יז בפירוט רב ותוך בניית מתח. סיפור הריגתם של נביאי הבעל על הר הכרמל אינו פשוט, אך הוא צריך להימדד על פי אמות המוסר של אותה תקופה. סיפור אליהו מאפשר למידה חווייתית בדרכים מגוונות: בשיר, בסיפור, בהמחזה ובציור.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
רעיון לפעילות לתלמידים

לכבוד: אליהו הנביא

בחג הפסח נהוג להשאיר את הדלת פתוחה לאליהו הנביא על מנת שילגום מהיין שהושאר לו וישרה ברכה על יושבי הבית.

נסחו מכתב אישי לאליהו הנביא וכתבו מה הייתם רוצים לספר לו? איזו משאלה הייתם רוצים שיגשים לכם?

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

בראשית ג: חטא אדם וחווה
אדם וחווה רק מתחילים את חייהם בגן העדן וכבר מסכסך ביניהם הנחש.
שמות יט-כ: מעמד הר סיני וקבלת התורה
לאחר תקופת נדודים קצרה במדבר מחליט האל כי עם ישראל מוכן לקבלת התורה.
העשרה - יש טעם בטעם - הקריאה הרהוטה במקרא
אחד האתגרים בלימוד תנ"ך ביסודי קשור לקריאה נכונה של פסוקי התנ"ך על פי טעמי המקרא. בכיתה ד' נדרשים התלמידים לקרוא מספר התנ"ך המלא, וזו הזדמנות טובה ללמד את הי...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.