דלג אל

הצהרת נגישות

שופטים ד-ה: דבורה הנביאה

שופטים ד-ה: דבורה הנביאה

דבורה "אשת לפידות" שופטת את ישראל ממקום מושבה תחת תומר דבורה, בין הרמה ובין בית-אל בהר אפרים (שופטים ד', 5-6), בימי שיעבוד שבטי ישראל בידי יבין מלך כנען (חצור). יחד עם יחד עם ברק בן אבינועם היא מובילה את העם לניצחון גדול על צבא יבין.

המלחמה ותוצאתה מתוארים ב"שירת דבורה" שבפרק ה'. זוהי מעין שירת ניצחון ויש בה הערצה רבה לגבורת האשה, קטע המהלל את גבורת יעל אשר חבר הקיני שהרגה את סיסרא, שר צבאו של יבין מלך חצור, וכן ביקורת על השבטים שלא השתתפו במלחמה.

למעשה עלילת הפרק כולה מעמידה את האישה במרכז . מנהיגותה ועוצמתה של דבורה מתחדדות על רקע הססנותו של ברק אשר סרב לצאת למלחמה ללא השתתפותה וסיועה של דבורה, באומרו "אם תלכי עמי והלכתי ואם לא תלכי עמי לא אלך" (שופטים ד, ח-ט). גם תרומתה האדירה של יעל אשת חבר הקיני לתוצאות המלחמה בכך שהרגה את סיסרא – זוכה למקום מרכזי בפרק.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

יהושע ב: רחב והמרגלים
rרחב מסייעת למרגלים להימלט וזוכה בהצלתה שלה ושל בני משפחתה. על תושייה נשית
במדבר כא: נחש הנחושת
"עֲשֵׂה לְךָ שָׂרָף וְשִׂים אֹתוֹ עַל נֵס וְהָיָה כָּל הַנָּשׁוּךְ וְרָאָה אֹתוֹ וָחָי" (כא, 8).
יהושע י - יא: שמש בגבעון דום
מלחמות יהושע במלכי הדרום והצפון
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.