שופטים ד-ה: דבורה הנביאה

שופטים ד-ה: דבורה הנביאה

דבורה "אשת לפידות" שופטת את ישראל ממקום מושבה תחת תומר דבורה, בין הרמה ובין בית-אל בהר אפרים (שופטים ד', 5-6), בימי שיעבוד שבטי ישראל בידי יבין מלך כנען (חצור). יחד עם ברק בן אבינועם היא מובילה את העם לניצחון גדול על צבא יבין.

המלחמה ותוצאתה מתוארים ב"שירת דבורה" שבפרק ה'. זוהי מעין שירת ניצחון ויש בה סגידה רבה לגבורת האשה, קטע המהלל את גבורת יעל אשר חבר הקיני שהרגה את סיסרא, שר צבאו של יבין מלך חצור, וכן ביקורת על השבטים שלא השתתפו במלחמה.


למעשה עלילת הפרק כולה מעמידה את האישה במרכז ומהללת את חוכמתה ועוצמתה. מנהיגותה ועוצמתה של דבורה מתחדדות על רקע הססנותו של ברק אשר סרב לצאת למלחמה ללא השתתפותה וסיועה של דבורה, באומרו "אם תלכי עמי והלכתי ואם לא תלכי עמי לא אלך" (שופטים ד, ח-ט). גם תרומתה האדירה של יעל אשת חבר הקיני לתוצאות המלחמה בכך שהרגה את סיסרא – זוכה למקום מרכזי בפרק. דיון עם התלמידים במעמד האישה בתנ"ך מתחייב על רקע אירועי פרק ד'.

נקודה נוספת לדיון עם התלמידים נוגעת לתכסיסי המלחמה בהם נקטו השבטים בראשותם של דבורה וברק, ולניצול החכם של הטופוגרפיה של האזור לטובתם. עורמה, תכנון והיכרות טובה של תנאי השטח - הם בסיס והשראה למלחמות העתיד.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

תנ"ך בחרוזים - דבורה, ברק ויעל
תנ"ך בחרוזים - דבורה, ברק ויעל
חדשות התנ"ך (מדקה 7.25)
חדשות התנ"ך (מדקה 7.25)
נצחונן של הנשים
נצחונן של הנשים
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.