דלג אל

הצהרת נגישות

שופטים ג: אהוד בן גרא

אהוד בן גרא

אהוד בן גרא משבט בנימין היה השני בשופטים ששלח ה' להושיע את בני ישראל מאויביהם. אחרי 18 שנות שעבוד לעגלון מלך מואב, בני ישראל זועקים לה' והוא שולח להם מושיע, את "אֵהוּד בֶּן גֵּרָא... אִישׁ אִטֵּר יַד יְמִינוֹ" (שופטים ג טו).

המידע על היות אהוד שמאלי הוא פרט חשוב להמשך העלילה: אהוד נשלח אל המלך להגיש לו את מנחת המסים, והוא מצויד בחרב פיפיות חדה משני צדיה החבויה "מִתַּחַת לְמַדָּיו עַל יֶרֶךְ יְמִינוֹ" ולא כנהוג על ירך שמאל. באמתלה של "דְּבַר סֵתֶר" אל המלך הוא מצליח להישאר עם המלך לבד בחדרו ואף לשכנעו לקום מכיסאו בטענה: "דְּבַר אֱלֹהִים לִי אֵלֶיךָ" (פסוק כ).

הכול מתנהל לפי התכנית: אהוד שולף את חרבו מירכו הימנית, תוקע אותה בבטנו של המלך ומשאירהּ שם, "וְעֶגְלוֹן אִישׁ בָּרִיא מְאֹד" כלומר, שמן. אהוד מצליח להימלט קודם שהמלך מתגלה מת בחדרו ומזעיק את בני ישראל להילחם במואב.

המלחמה מגיעה לסיומה בכניעת מואב ומובילה לשקט באזור שנמשך שְׁמוֹנִים שָׁנָה (פסוק ל).

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

העשרה - מגילת רות
מגילת רות היא אחת מחמש המגילות. היא מגוללת את סיפורה של רות הגיורת המגיעה לבית לחם בעקבות חותנתה היהודייה ואת תהליך קליטתה בחברה היהודית
בראשית כח: סולם יעקב
יעקב יוצא במסע אל חרן וחולם חלום שישפיע על עתידו
קבלת ספר תורה
טקס קבלת התורה הנערך בכיתה א' מהווה אבן דרך משמעותית בחיי התלמידים וההורים בחברה הישראלית. הטקס פותח את לימודי התנ"ך לאורך כל שנות הלימודים בבית הספר ומקנה ל...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.