חפש ב:

יהושע ו-ח: כיבוש יריחו והמפלה בעי

כיבוש יריחו והמפלה בעי

יריחו העיר הנצורה נופלת בידי בני ישראל בדרך נס. בני ישראל מקיימים את הבטחתם של שני המרגלים לרחב בפרק ב' ולא הורגים אותה ואת בני משפחתה.

כיבוש יריחו הוא הראשון במסע הכיבושים של בני ישראל והוא יטביע את חותמו על כיבוש הארץ. יהושע מצווה את העם להחרים את שלל יריחו. בדרך כלל מותר ללוחמים לקחת שלל מן הערים שהם כובשים וישנם כללים ברורים לגבי חלוקת השלל. אחד מהם קובע, למשל, כי הלוחמים מתחלקים בשלל עם החיילים המשובצים בתפקידים לא קרביים. בכיבוש יריחו הציווי היה שונה. מאחר שזהו הכיבוש הראשון שנעשה בדרך נס, יהושע מצווה על העם שלא לקחת מאומה משלל יריחו ולהקדיש את שלל העיר לאוצר בית ה'.

נקודות לדיון עם התלמידים

א. מעילת היחיד בשלל גוררת הטלת עונש על הכלל: חטאו של הפרט מעיד על בעיה מערכתית הגוררת עונש קולקטיבי. סוגיית הערבות ההדדית המאפיינת את עם ישראל, לטוב ולרע, והקשר בין מלחמה לבין מוסר.

ב. הביטחון העצמי המוגזם של העם לאחר נצחונו המוחץ בקרב הראשון מתנפץ בקרב השני במהלך כיבוש העי. ניתן לקשר לנושא האופוריה ששררה בעם ישראל לאחר הנצחון של צה"ל במלחמת ששת הימים, אשר התנפצה לאחר הכשלון הצורב במלחמת יום הכיפורים. 

ג. תכסיסי מלחמה, הצידוק לשימוש בהם ומידת יעילותם.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

כיבוש יריחו והעי: סיקור עיתונאי

כיבוש יריחו והעי: סיקור עיתונאי

רעיון לפעילות לתלמידים:

דמיינו שאתם עיתונאים המסקרים את המלחמה ביריחו ובעי.

כתבו מה אתם רואים ושומעים? ראיינו אנשים משני צידי המתרס (תושבי העיר מצד אחד והלוחמים מצד שני) וכתבו על תחושותיהם. שלבו בכתבה עובדות מהטקסט המקראי לצד תיאורים ותוספות משלכם.

חצוצרות ושופרות

חצוצרות ושופרות

רעיון לפעילות לתלמידים:

בחרו מוזיקה היכולה לשמש כרקע לסיפור נפילת חומות יריחו.

שאבו השראה מתיאור ההכנות להפלת החומות המובא בפרק ו פסוקים ג-טז.

כיבושי יהושע בן נון

רעיון לפעילות לתלמידים:

יהושע הוא הספר הראשון בסדר נביאים ראשונים בתנ"ך. הספר מתאר את ראשית תולדות עם ישראל בארץ כנען, החל מרגע הכניסה לארץ כנען ועד מות יהושע בן נון. הספר קרוי על שמו של יהושע, מנהיג עם ישראל לאחר מות משה רבנו, אשר הוביל את תהליך כיבוש הארץ.

סרטטו מפה או הדגימו על גבי מפת ארץ ישראל את מיקומם הגאוגרפי של נהר הירדן, העיר יריחו, גלגל, שכם, העי, הר עיבל והר גריזים, גבעון. טיפ למורה: היעזר בקישור הבא

סרטונים

תנ"ך בחרוזים, כיבוש יריחו
תנ"ך בחרוזים, כיבוש יריחו
חדשות התנ"ך, חשד למעילה בשלל
חדשות התנ"ך, חשד למעילה בשלל
יהושע א-יב: כיבוש הארץ
יהושע א-יב: כיבוש הארץ

שיעורים מוקלטים ללמידה מרחוק

תנ"ך, כיתה ו | יהושע פרק ו
מצגת הקלטה
תנ"ך, כיתה ו | יהושע פרק ז
מצגת הקלטה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.