חפש ב:

בראשית מא: חלומות פרעה

בראשית מא: חלומות פרעה

"או או איך שגלגל מסתובב לו ...

מתי ההצגה התחילה

זאת קומדיה אלוהית

ולאן שלא תביט

אותו סיפור חוזר חלילה"

(יעקב רוטבליט)

פרעה חולם שני חלומות, וליוסף - פתרונים. הוא מוּצָא מבור האסורים ועולה לגדולה. הצלחתו של יוסף בארמון המלך משנה את מסלול חייו ומפיחה תקווה לעתיד טוב יותר הן ליוסף והן לבני עמו.

סיפור קורותיו של יוסף מאז השלכתו לבור על ידי אחיו ועד פרסומו בארמון המלוכה במצרים טומן בחובו את המסר שגורלות יכולים להתהפך, שכן "גלגל מסתובב בעולם", שתמיד יש מקום לתקווה, כפי שאמרו חז"ל: "לעולם אל תתייאש מן הפורענות".

מסר נוסף של הסיפור מתקשר לשאלת היכולת להתכונן מראש לעתיד נודע ושאינו נודע. במושגים של ילדים - לשאלת היכולת לתכנן את הזמן כראוי ולהקצות משאבים נכונים להגשמת שאיפותיהם וחלומותיהם.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

חלומות

מה מקומם של החלומות בחיינו? האם חלומות מכוונים את מעשינו או משקפים משאלות לב נסתרות או שמא הם פרי הדמיון בלבד? שיחה וכתיבה על חלומות, מאוויים ומה שביניהם.

תכנון מראש

פרעה אסיר תודה ליוסף מכיוון שהנבואה שלו אפשרה לו להתכונן מראש לשנות הבצורת והרעב. התלמידים יחשבו ויכתבו: מדוע חשוב להתכונן מראש לאתגרים שעומדים בפנינו (למשל למבחן חשוב)? האם אתם מתכננים דברים מראש? אילו דברים בחייכם תוכלו לשפר בעזרת התכוננות מוקדמת ותכנון?

להמחשת חשיבות התכנון המוקדם ניתן גם להטיל על התלמידים לארגן פעילות כיתתית משותפת על פי בחירתם (מסיבת כיתה, קבלת שבת וכדומה). התלמידים יתבקשו לערוך רשימה של כל ההכנות המוקדמות שיש לערוך כדי להוציא את הפעילות לפועל בצורה יעילה ומוצלחת ללא תקלות. ברשימה יתייחסו להיבטים ארגוניים שונים, כמו: בחירת המיקום, המועד והשעה, מצרכים וכיבוד, הפעלות, אביזרים, הזמנות להורים וכיוצ"ב. לאחר קיום הפעילות ייערך דיון בשאלות: באיזו מידה היתה הפעילות מוצלחת ועד כמה סייע התכנון המוקדם בהצלחתה.

גלגל מסתובב

יוסף יוצא מבור האסורים והופך לשר בארמונו של פרעה. נושא לדיון או לכתיבה: האם גם לכם קרה שמצבכם השתנה לטובה באופן מפתיע ולא צפוי? מה אפשר ללמוד מכך?

סרטונים

תנ"ך בחרוזים: יוסף במצרים
תנ"ך בחרוזים: יוסף במצרים
חלומות פרעה
חלומות פרעה
929: בראשית מא
929: בראשית מא
סיפורי יוסף
סיפורי יוסף
שיר: חלום פרעה
שיר: חלום פרעה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.