דלג אל

הצהרת נגישות

שמות לד, מ: המשכן

שמות לד, מ: המשכן

משה עולה להר סיני בשנית. הפעם שלא כבראשונה, עליו לעמול ולפסל את הלוחות. משה ובני ישראל מקבלים למעשה הזדמנות שניה מהאל לחידוש הברית ולקבלת הלוחות. מסר זה - של מתן הזדמנות שנייה והיכולת לסלוח ולתקן ולהיבנות ממשברים ומטעויות - צריך לעמוד במוקד הדיון על הפרק. הידיעה שאפשר לתקן חיונית מאד לרווחתם של ילדים.

הברית המחודשת בין אלהים לבני ישראל כוללת כללי עשה ואל תעשה, חובות ומצוות. הבולטת בהן היא מצוות העלייה לרגל בשלושת הרגלים, מצווה שמטרתה למסד את המעמד של בני ישראל כעם עם מסורתו ומנהגים ולהעמיק את תחושת השיכות והקרבה.

תכנית הלימודים חדשה לא כוללת לימוד של הפסוקים העוסקים בבניית אוהל מועד, אבל רצוי להתייחס בקצרה למפעל הבנייה הענק, אליו נרתמו כל בני ישראל, איש כרצונו ובהתאם ליכולתו כדי להוציא לפועל את בנית המרכז הרוחני והדתי, שילווה את העם לאורך שנים רבות בהיסטוריה. ראוי לדון בעשייה המשותפת ובתרומה מההיבט של סולידריות חברתית וערבות הדדית המהווה נר לרגליה של היהדות מאז ועד היום.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

בונים משכן

התלמידים יבנו דגם של המשכן וכליו

עקרונות יסוד

התלמידים ישוחחו או יכתבו: מה הם "עֲשֶׂרֶת הַדְּבָרִים" החשובים ביותר לקיום חברה? האם בעידן המודרני בו אנו חיים כיום יש מקום לשנות או להוסיף דברות על אלו המנויות בלוחות הברית?

עשה ואל תעשה

התלמידים יקראו את פסוקים א-כו, יחלקו אותם לשני חלקים וייתנו כותרת לכל חלק (פס' י"א-י"ז- איסור לכרות ברית עם יושבי הארץ; פס' יח-כו: ציווים על המועדים). לאחר מכן ידונו או יכתבו: מה מטרתם של הציוויים בפרק? (יצירת שייכות ומחוייבות שנועדה לשמור על ייחודו של עם ישראל).

מידת הרחמים

נושא לדיון ולשיחה: מהי מידת הרחמים? האם קרה לכם שהצלחתם לנהוג במידת הרחמים, בכל תחום, ולו הקטן ביותר (לא דרכתם על בעלי חיים קטנים; הבלגתם כשמישהו דחף אתכם בטעות; שיתפם גם את מי שלא תרם לכלל, וכדומה). נסו לחפש בעיתון כתבה או ידיעה על אדם, מוסד או גוף כלשהו אשר נוהגים על פי מידת הרחמים.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

שמואל א ט-יא: המלכת שאול
תחילתו של משטר מלוכני בישראל, המשמעויות והישום
במדבר לב: בני גד, ראובן וחצי המנשה
כעסו של משה על שניים וחצי השבטים ביטא את חששו מפני פגיעה בלתי הפיכה באחדותו של העם, חשש מפני חוסר סולדיריות חברתית שעלול היה לפלג את שנים-עשר השבטים לעדי עד....
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.