חפש ב:

מלכים א כא: כרם נבות היזרעאלי

כרם נבות היזרעאלי

המלך אחאב חושק בכרמו של נבות היזרעאלי ומבקש לקנותו ממנו. נבות מסרב, ואחאב מוותר. אלא, שאיזבל אשת אחאב אינה מוכנה למחול על כבוד בעלה המלך ומשיגה עבורו את הכרם בדרכה האלימה והמניפולטיבית. היא מביימת משפט פלילי, לפי כל כללי הטקס: בפומבי, בנוכחות עדים ובפני שופטים שנברחו מזקני העם, וטופלת על נבות אשמת שווא של מרד במלך (שכן על פי חוקי המלך דאז המלך יכול לרשת נכסי נתיניו שהלכו לעולמם).

הפרק מעלה לדיון את שאלת האחריות האישית: היכול המלך להתחבא מאחורי מעשיה של אשתו? הביטוי " הרצחת וגם ירשת" ממשיך להדהד מאז ועד היום ומהווה בסיס לשיחה על שחיתות שלטונית והסגת גבול: האם השליטים מורמים מעם ורשאים לפעול לפי חוקים אחרים? אפשר לחזור ולהזכיר גם את "משפט המלך" מספר שמואל א פרק ח' פסוק י"ד: "את שדותיכם ואת כרמיכם וזיתכם הטובים יקח המלך".

אי הצדק שנעשה עם החלש הוא העומד במרכז הדיון בפרק.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

השיר איזבל
השיר איזבל
התנך באנימציה-כרם נבות
התנך באנימציה-כרם נבות
המחזה של הסיפור
המחזה של הסיפור
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.