חפש ב:

במדבר ו (כב-כז): ברכת כוהנים

במדבר ו (כב-כז): ברכת כוהנים

הכוהנים, צאצאי אהרון הכהן, מצווים לברך את העם בברכת כוהנים. הכוהנים המברכים משמשים מעין צינור לברכת האל על העם – "וְשָׂמוּ אֶת שְׁמִי עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וַאֲנִי אֲבָרְכֵם" (פסוק כז). הכהונה עוברת מאב לבן. ברכה זו שמורכבת משלושה פסוקים, מלאה הוד וקדושה והכוהנים בעת הברכה מתעטפים בטלית ופורשים את ידיהם באופן מיוחד.

 

ברכת הכוהנים נהוגה עד היום - בבית הכנסת ובכותל המערבי, ושמורה לכוהנים בלבד. בתפילה בבית הכנסת עולים הכהנים לבמה שליד ארון הקודש ומברכים את הקהל מדי בוקר. הברכה נאמרת גם בזמן הכנסת ספר תורה, בטקס בר-במצווה, בטקס פדיון הבן ותחת החופה. החל משנת 1970 החלו לקיים את מעמד ברכת הכוהנים בכותל המערבי, פעמיים בשנה – בחול המועד סוכות ובחול המועד פסח. במעמד מרגש זה אלפי כוהנים מברכים את המוני המתפללים.

 

ישנן קהילות בהן ההורים נוהגים לברך בברכת הכוהנים את הבנים והבנות בעת קבלת השבת גם אם אינם כהנים.

 

רצוי מאד לבקש מהתלמידים ללמוד את הברכה בעל-פה מתוקף היותה טקסט מכונן ונפוץ. לימוד פסוקי הברכה מזמן שיחה על מקומם של ברכות, תפילות וטקסטים בעלי נוסח קבוע באירועים שונים בחיינו; על טקסטים מגדירי זהות; על כוחה של מילה שעטופה בכוונה עמוקה וטובה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

ברכות

התלמידים יאזינו לשיר 'יברכך'. לאחר מכן ידונו בשאלה: אילו רגשות מתעוררים בנו כאשר אנחנו מברכים? מה הם התנאים שצריכים להתקיים כדי שנוכל לברך מישהו? (רגשות של אהבה, שמחה, רצון לעשות טוב).
לסיכום ינסחו התלמידים ברכה אישית לחבר מהכיתה או לקרוב משפחה אהוב.

'שלום' בעיניים שלי

התלמידים ינסו להביע באופן יצירתי בעזרת אמצעי יצירה מגוונים (עיתונים, דפים, דבק, חוטים, צבעי גואש, צבעי מים וכדומה) את המושג 'שלום' כהבנתם.

שירי שלום

התלמידים יחשבו על שירים שונים שמופיעה בהם המילה 'שלום' וידונו בבמשמעויות השונות של המילה, כפי שהן עולות מתוך השירים שמצאו ("שיר לשלום"; שלום אני הולכת"; "הבאנו שלום עליכם"; "אז בוא אמור שלום"; "אני נלדתי לשלום"; "שלום לך ארץ נהדרת").

ברכת כוהנים מזוית משפחתית

התלמידים יתבקשו לקרוא את הברכה בבית יחד עם בני משפחתם ולחשוב יחד איתם מה היו רוצים להוסיף לברכה בתור משפחה.

סרטונים

ברכת כוהנים בכותל המערבי
ברכת כוהנים בכותל המערבי
ליאונרד כהן וברכת כוהנים (מדק 3:56)
ליאונרד כהן וברכת כוהנים (מדק 3:56)
ברכת כוהנים ביישוב שמשית
ברכת כוהנים ביישוב שמשית
"יברך", להקת עלמא
"יברך", להקת עלמא
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.