דלג אל

העשרה - רעיונות לפתיחת שנה בתנ"ך

רעיונות לפתיחת שנה בתנ"ך

מקבץ רעיונות מקוריים, מעוררי אתגר עניין וסקרנות לשיעור התנ"ך הראשון של שנת הלימודים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

"לא יאומן כי יסופר", "יש אלוהים! "הכצעקתה ?!"

"לא יאומן כי יסופר", "יש אלוהים!  "הכצעקתה ?!"

שיעור פתיחה מקורי וכייפי העוסק בפתגמים, בניבים ובביטויים שמקורם בתנ"ך.

הכיתה תתחלק לקבוצות או לזוגות:

אפשרות ראשונה: על הלוח יוקרן פתגם או ביטוי. על כל קבוצה להחליט אם הביטוי לקוח מהתנ"ך אם לאו. תשובה נכונה תזכה את הקבוצה בנקודה. הקבוצה המנצחת היא זו שתצבור את רוב הנקודות.

אפשרות שניה: כל קבוצה תקבל כמה ביטויים או ניבים מהתנ"ך ותיצור לכל ביטוי או פתגם ציור. כל קבוצה תציג את ציוריה בפני שאר הקבוצות שיצטרכו לנחש אילו ביטויים מסתתרים בציורים. הקבוצה שצברה הכי הרבה תשובות נכונות היא המנצחת.

דוגמאות לפתגמים ולביטויים מהתנ"ך: לשקר אין רגליים, הרצחת וגם ירשת?! ברחל בתך הקטנה, לך אל הנמלה עצל ראה דרכיה וחכם, אבנים שחקו מים, הכצעקתה?, מים גנובים ימתקו, בא בימים, ואפילו - יש אלהים! ולעזאזאל.

לפתגמים ולביטויים נוספים מהתנ"ך ראו: ויקימילון, כתבה-YNET  

 בשתי האפשרויות המוצעות כדאי ללוות את הפעילות בדיון בכיתה על מקורם של הפתגמים ועל משמעותם ולשוחח גם על ההשפעה העמוקה של לשון המקרא על השפה העברית ועל התרבות העברית בנות זמננו.

שירים בהשראת ספר הספרים

שירים ופזמונים רבים נכתבו בהשראת ספר הספרים: שירים על נוח ואיזבל, על שם חם ויפת, שירים על אשת לוט, רחל, וישמעאל, על ים סוף ונפלאות האל ועוד ועוד שירים רבים מספור. שירים אלו הפכו נכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית.

בשיעור התנ"ך הפותח את שנת הלימודים אפשר להאזין עם התלמידים לשירים, להקשיב למילים ולהתוודע אל הסיפורים המרתקים שמאחוריהם. אפשר כמובן לבחור את השירים התואמים את נושאי הלימוד מהשנה שעברה כמעין פעילות חזרה חווייתית ומהנה.

למאגר שירים שנכתבו בהשראת התנ"ך היכנסו לקישור: "תחרות שיר על הפרק: 70 שנים-70 שירים" (מיזם של 70 שירים שנכתבו בהשראת התנ"ך לצד חידות, פעילויות סרטונים וסיפורים שמאחורי השירים).

אילן יוחסין תנכ"י

כמרבית הרשומות והספרים של העת העתיקה, גם חלק גדול מהתנ"ך עוסק בפירוט שושלת היוחסין של עם ישראל ושל הדמויות הקשורות לו.

לשיעור הפותח את שנת הלימודים בתנ"ך אפשר להכין עם התלמידים עץ משפחה של דמויות תנ"כיות לפי השלב אליו הגיעה הכיתה בלמידה (למשל עץ משפחה לסיפורי האבות והאמהות).

אפשר להיעזר באתר MyHeritage - אתר חינמי ליצירת אילן יוחסין, וכן בעץ יוחסין של דמויות מקראיות מרכזיות מתקופת תרח ועד שלמה המלך: ויקיפדיה

מי אני ומה שמי?

שמות עבריים רבים מקורם בתנ"ך. בפעילות המוצעת כל ילד מקבל פתק עם מראה מקום או קטע כלשהו בתנ"ך ועליו לגלות את השם הפרטי המסתתר בו. לעתים השם מופיע בתנ"ך בשונה מהמקובל היום או רק במרומז.

ילדים לרוב נרגשים למצוא את שמם בפסוקים ולגלות שהוא בעצם לקוח מהתנ"ך.

את מראי המקום והקטעים הרלבנטיים אפשר לאתֵר בתנ"ך בעזרת קונקורדנציה או באמצעות מנוע חיפוש דוגמת sparks.

חשוב לזכור לבקש מהתלמידים להביא עמם לשיעור הראשון ספר תנ"ך או לאפשר להם להשתמש ביישומון (אפליקציה) של תנ"ך בטלפון הנייד.

יוצרים חידונים מקראיים

פעילות יצירתית במיוחד: התלמידים ייכינו חידון על החומר שלמדו בשנה שעברה באמצעות Kahoot, כלי ליצירת חידון בשיטת ה- Click It: כאשר המקרין יציג שאלה על המסך, שעון הטיימר יתחיל לפעול לאחור, והמשתתפים יקליקו על הצג שלהם את התשובה הנכונה. המשתתפים יכולים להתחבר לחידון באמצעות המחשב, הטאבלט או הסמארטפון.

סרטון הסבר על השימוש בכלי Kahoot

משחקי טריוויה על דמויות וסיפורים תנ"כיים

אין כמו חידון כדי לפתוח את השיעור הראשון, לסיכום ולחזרה על הנושאים משנה שעברה או כרקע לפעילות חדשה.

אתר טריוויה קידס מציע מבחר חידונים תנכיים מסודרים לפי נושאים: חידון דוד וגלית, חידון מגדל בבל, חידון נשים בתנ"ך ועוד.

אפשר להקרין את החידון על הלוח ולהפוך את הפתרון שלו לפעילות קבוצתית חווייתית.

 

מכירים את התנ"ך, אופק

התנ"ך הוא יצירה רחבת היקף המחולקת לשלושה חלקים: תורה, נביאים, כתובים. בתנ"ך עשרים וארבעה ספרים: חמישה חומשי תורה, ארבעה-עשר ספרים וחמש מגילות. אין פלא שלעתים גם מבוגרים מתקשים להתמצא בו.

את שיעור התנ"ך הראשון בכיתות הנמוכות, שנפגשות לראשונה עם ספר הספרים, מומלץ לפתוח בפעילות אינטראקטיבית זו שמטרתה להכיר לתלמידים את חלקיו השונים של התנ"ך, להקנות להם מיומנות של ההתמצאות בין הפרקים והפסוקים ולהסביר להם את הקשר שבין התנ"ך לבין חגיגת בת מצווה או בר מצווה.

לפעילות באתר אופק (נדרשת הזדהות משרד החינוך)

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.