חפש ב:

מלכים א ח-ט: תפארת מלכות שלמה

תפארת מלכות שלמה

"וַיֵּשֶׁב יְהוּדָה וְיִשְׂרָאֵל לָבֶטַח, אִישׁ תַּחַת גַּפְנוֹ וְתַחַת תְּאֵנָתוֹ, מִדָּן, וְעַד-בְּאֵר שָׁבַע--כֹּל, יְמֵי שְׁלֹמֹה" (מלכים א, פרק ה פסוק ה).

 תקופת מלכות שלמה מאופיינת בשגשוג כלכלי, מדיני וחברתי. שלמה המלך מצליח, בכוח ההבטחה האלוהית, לארגן את הממלכה ולכונן יחסי שלום עם הממלכות השכנות. ביקור מלכת שבא הוא ביטוי לכך ששמו של שלמה המלך נודע למרחוק, והחכמה האלוהית שניתנה לו באה לידי ביטוי בפתרון החידות שחדה לו מלכת שבא וכן במשפט הנשים המפורסם. מעשיו ופעולותיו של שלמה כמלך שחי חיי פאר ועושר מזמנים דיון בתכונות המנהיג ובמגבלות הכוח והשררה.

גולת הכותרת של יכולותיו הכלכליות והמנהליות של שלמה היא בניית בית המקדש הראשון. המבצע המתוכנן והמורכב דרש התגייסות אדירה של עובדים ומנהלים ואולי בו טמונים הזרעים למרד בשלמה שיבוא מאוחר יותר. עם התלמידים ניתן לדון בשאלות: מה מקומו של בית המקדש בחיי העם היהודי לאורך ההיסטוריה , והיכן באה לידי ביטוי חשיבותו בחיינו כיום (בטקס החתונה, בצומות).

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

הזמנה לחנוכת בית המקדש

נסחו ועצבו הזמנה לאירוע חנוכת בית המקדש. שלבו בהזמנה פרטים רבים ככל האפשר מהסיפור המקראי: פרטי המזמין, תיאור המיקום, מה בתכנית, זהות הנואמים וכיוצ"ב כיד הדמיון הטובה עליכם.

טיפ למורה: אפשר לשלב עם פעילות מקדימה של לימוד כללי כתיבה של הזמנה ומאפייניה הלשוניים והספרותיים.

עיתון היום

דמיינו שאתם עיתונאים ליום אחד ונשלחתם מטעם מערכת העיתון לסקר את חנוכת בית המקדש. כתבו ועצבו את העמוד הראשי של העיתון ביום בו נחנך בית המקדש: תארו את המבנה ותפארתו, את אביזריו, את תגובות המבקרים, את האווירה הכללית ברחבי הממלכה, את נאומו החגיגי של שלמה המלך ואת המסרים החבויים בו ועוד.

דגמים

התלמידים יכינו דגם של מבנה בית המקדש או של אחד מאביזריו מחומרים שונים: קרטון, חימר, לגו או מכל חומר אחר - כיד הדמיון הטובה עליהם. התוצרים יוצגו בתערוכה להנאת כלל תלמידי בית הספר.

סרטונים

סיור וירטואלי בבית המקדש
סיור וירטואלי בבית המקדש
אגדות המלך שלמה-בפלסטלינה
אגדות המלך שלמה-בפלסטלינה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.