דלג אל

שמות טו: שירת הים

שירת הים

"אָז יָשִׁיר-מֹשֶׁה וּבְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת-הַשִּׁירָה הַזֹּאת לַיהוָה וַיֹּאמְרוּ לֵאמֹר:  אָשִׁירָה לַיהוָה כִּי-גָאֹה גָּאָה סוּס וְרֹכְבוֹ רָמָה בַיָּם" (שמות טו, א). 

 

שירַת הַיָּם היא אחת משלוש שירות המופיעות בספרי התורה (השתיים האחרות הן שירת הבאר ושירת האזינו).

על פי המסופר בספר שמות פרק ט"ו, שירה זו נאמרה על ידי בני ישראל לאחר נס קריעת ים סוף ותוכנה של השירה הוא בעיקר הודיה ושבח לאלוהים על הנס של יציאת מצרים, קריעת ים סוף וטביעת המצרים, והמשכה בסיפור העתיד לקרות בעת הכניסה לארץ ישראל ובניית המשכן ובית המקדש. על פי המקובל, הפסוק האחרון בשירה (המשולב בתפילה) הוא למעשה המשך של תיאור הנס על ידי המחבר המקראי ולא חלק מהשירה עצמה.

שירת הים כתובה בתנ"ך בצורה גרפית מיוחדת המאפיינת את דרך הכתיבה של השירה המקראית- בשני טורים.

השירה משולבת בתפילה: בסוף פסוקי דזמרא של תפילת שחרית, והיא נקראת בציבור פעמיים בשנה- בשבת פרשת בשלח החלה בסמוך לט"ו בשבט, ובשביעי של פסח. ישנן קהילות שונות הנוהגות לומר את שירת הים גם בליל שביעי של פסח.

 

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

סימנים, שירת הים
סימנים, שירת הים
סוף המדבר, שלום גד
סוף המדבר, שלום גד
סיפורי התנך, שמות ט"ו
סיפורי התנך, שמות ט"ו
שירת הים, סגיב כהן
שירת הים, סגיב כהן
אז ישיר משה, חיים לחמיש
אז ישיר משה, חיים לחמיש
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.