חפש ב:

שופטים יט, כ: פילגש בגבעה

שופטים יט, כ: פילגש בגבעה

אחת הפרשיות הנוראיות המתוארות בתנ"ך – אונס אכזרי שמסתיים ברצח, במלחמת אחים עקובה מדם ובחטיפת נערות בעודן מחוללות בכרמים ומסירתן לבני שבט בנימין.

יש הטוענים שסיפור פילגש בגבעה אירע בתחילת תקופת השופטים ויש הטוענים שהסיפור אירע בסוף התקופה בהתאם למקומו בספר. כך או כך הסיפור חותם את ספר שופטים כדי להראות את המחיר הנורא במצב שבו "אֵין מֶלֶךְ בְּיִשְׂרָאֵל, אִישׁ הַיָּשָׁר בְּעֵינָיו יַעֲשֶׂה" – המילים שבהן נפתח וגם נחתם הספר, והוא מציב הקדמה לספר שמואל.

מעשה פילגש בגבעה והשלכותיו

איש מבני שבט לוי נקלע לעת ערב, יחד עם פילגשו, לעיר גבעה - עיר בתחום נחלת שבט בנימין. השניים ישבו ברחוב וחיכו לשווא שמי מתושבי המקום יאסוף אותם ללון בביתו. רק איש זקן שבמקור מהר אפרים הסכים להכניסם לביתו להאכילם ולהשקותם. או אז הקיפו  אנשי העיר את בית המארח, ודרשו ממנו שיוציא אליהם את האורח, על מנת שיוכלו להתעלל בו. המארח התחנן לפניהם שלא יעשו זאת לאורחו, והציע שבמקום זאת יוציא אליהם את בתו הבתולה ואת פילגשו של האורח. על אף סירובו של ההמון, הוציא האורח את פילגשו בכוח החוצה. שם התעללו בה בני העיר כל אותו הלילה. לפנות בוקר שילחו אותה, והיא נפלה מתעלפת על פתח הבית. כאשר קם האיש בבוקר, פתח את דלתות הבית לצאת לדרכו - ראה את פילגשו מוטלת מתה על הסף. הוא ביתר את גופתה לשנים עשר נתחים ושילחם לכל חלקי הארץ.

העם, מזועזע קשות, נקהל כאיש אחד אל העיר מצפה שם ביקשו מאנשי שבט בנימין להסגיר לידיהם את האנשים שעשו את המעשה כדי להענישם בעונש מוות. לאחר שאנשי בנימין מסרבים להסגיר את האשמים, יוצאים השבטים למלחמת נקם  בבנימין ומכריזים שמי שלא יעלה למלחמה מות יומת. כן נודר העם נודר  שאיש לא יתן את בתו לאישה למי מבני בנימין. במלחמה נטבחת כל אוכלוסיית שבט בנימין כמעט, למעט שש מאות גברים שנמלטו. 

לאחר הניצחון מבין העם כי בשל הנדר שנדר, שבט שלם מישראל עתיד להיכחד. כדי לעקוף את הנדר ננקטים אפוא שני צעדים: ראשית, השבטים מחליטים לממש את שבועתם להרוג את כל מי שלא השתתף במלחמה- אלו היו בעצם אנשי יבש גלעד. העם יוצא למלחמה נגד אנשי יבש גלעד, ולוקח מהם ארבע מאות בתולות בשביל אנשי בנימין. אולם פתרון זה לא הספיק, מכיוון שהיו שש מאות גברים ניצולים מבני בנימין, ורק ארבע מאות בתולות, כך שחסרו מאתיים נשים לשאר הגברים. על כן ננקט צעד שני: הוחלט לנצל את החג שנחוג אותה עת בשילה בו  מחוללות בנות העיר בכרמים (ט"ו באב על פי המסורת). בני בנימין שנותרו בחיים הגיעו לכרמים וחטפו להם נשים מהמחוללות. כך לא הופר כביכול הנדר, שהרי הנשים נחטפו ולא ניתנו להם מרצון.

ספר שופטים מסתיים במסכת סיפורים קשים המלמדים על הירידה ברמה המוסרית של בני ישראל, כאשר אין מלך בישראל ואיש הישר בעיניו יעשה: עבודה זרה, התעללות ובעקבות כך שפיכות דמים נוראה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

חדשות התנ"ך: פילגש בגבעה
חדשות התנ"ך: פילגש בגבעה
שופטים יז-כא, 929
שופטים יז-כא, 929
לא עומדים מן הצד
לא עומדים מן הצד
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.