דלג אל

דברים א-ג: פרידת משה - נאום היסטורי

דברים א-ג: פרידת משה - נאום היסטורי

חומש דברים פותח בנאומי משה, המסכמים את ההיסטוריה של העם בשנותיהם במדבר ומנחים אותם לקראת הכניסה לארץ. נאומו של משה מושמע בשנה הארבעים לנדודיהם במדבר (במרחק אחד עשר ימי הליכה בלבד מהר חורב), לאחר ניצחון ישראל על שני עמים חזקים שעמדו בדרכם. זהו נאום פּרֵדה. הנושא הראשון שהוא מזכיר הוא מינוי השופטים שיקלו מעליו את העומס, נושא בו נתקלנו כבר בפרשת יתרו. עוד מדגיש משה בנאומו את אחריות העם לאירועים. מציין שעד עכשיו הטילו את האחריות על אחרים, על המרגלים שאמרו שהארץ מפחידה, על משה ואהרון ועוד, מעכשיו עליהם לשאת באחריות בעצמם: הם שביקשו לשלוח מרגלים, הם שהתלוננו ישירות בפני האלוהים והם שאמרו דברים קשים על הארץ, ולא המרגלים עצמם. נראה שהסיבה לדגשים אלה בדבריו היא המטרה החינוכית של הנאום - ללמד את העם מוסר השכל ולהסיק מסקנות מאירועי הנדודים במדבר לעתיד, לחיים בארץ ישראל.

בהמשך לכך משה מזהיר את בני ישראל מפני סכנת האמונה באלילים אחרים – עבודה זרה. אם יאבדו את האמונה ולא ישמרו את מצוות האל - אזי עם ישראל יאבד, יתבולל בין העמים האחרים והגלות תהא מנת חלקו. אך אם ישמרו את מצוות האל - יהיה טוב לעם ישראל והם יחיו לנצח על האדמה שהאלוהים נתן להם.

בפרק ג' משה מתחנן לאלוהים לתת לו להיכנס אל הארץ: "אֶעְבְּרָה-נָּא, וְאֶרְאֶה אֶת-הָאָרֶץ הַטּוֹבָה, אֲשֶׁר, בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן" (דברים ג, 25), אך אלוהים נענה ברשות לראות את הארץ בלבד, ומורה למשה לצוות על יהושע למלא את מקומו. משה מכבד ומקבל את החלטת האל, על אף שסירב לדבר משה שרצה יותר מכול.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

תנך בחרוזים:  נאום משה
תנך בחרוזים: נאום משה
שבוע שבוע: ואתחנן
שבוע שבוע: ואתחנן
נאום משה,  929
נאום משה, 929
ספר דברים: עוף גוזל, 929
ספר דברים: עוף גוזל, 929
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.