חפש ב:

בראשית ו-ז: סיפור המבול

בראשית ו-ז: סיפור המבול

האנושות כולה השחיתה דרכה מלבד איש אחד, נח שמו, אשר היה צדיק תמים. אלוהים מודיע לנח כי בכוונתו להביא מבול אשר ימחה את האנושות מעל פני האדמה, ומצווה עליו לבנות תיבה שתשמש מסתור והצלה לו, לבני משפחתו ולזוגות ייצוגיים מעולם החי.

 

אלוהים בחר בפתרון קיצוני של מחיקת העולם, על מנת לברוא תחתיו עולם חדש.

 

הסיפור מזמן דיון בשאלות: אילו מעשים של בני האדם הובילו לעונש כה קיצוני? האם המטרה של תיקון עולם ניתנת להשגה רק באמצעות מחיקת העולם ובריאת מציאות חדשה תחתיו?

 

דומה כי מוקד הפרק הוא דווקא לא המבול, אלא הקשת בענן שהפציעה אחריו, אשר מסמלת את הברית שנכרתה אחרי המבול בין אלוהים לבין בני ישראל , כלומר את ההבטחה שלא יבוא יותר מבול על העולם. הברית מגלמת למעשה את ההבנה כי דרכה של היהדות היא לא בהחרבת הקיים אלא בתיקון הפגמים והחוליים הקיימים בחברה. וכמו הקשת גם היונה שהפכה לסמל של שלום וקבלה.

 

סיפור המבול והתיבה משלהב את דמיונם של הילדים וכמובן שיש מקום לעסוק עמם בהרחבה גם בכל הקשור לאופן בנייתה של התיבה, מידותיה, אופן בחירת החיות, זאת באמצעות פעילויות חווייתיות, דוגמת יצירה והמחזה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

תיבה ויצירה

פעילות יצירה כיתתית:

כל תלמיד יצייר, יצבע ויגזור זוג חיות על פי בחירתו. לאחר מכן יכינו כל התלמידים תיבה גדולה מבריסטול. התיבה תיתלה על קיר הכיתה ועליה ידביק כל אחד מהתלמידים את החיות שהכין (באמצעות דבק או סקוטש).

אפשר לשאוב השראה מהקישורים הבא: פינטרס , תורה ביצירה - הבלוג של מיה דובינסקי

סרטונים

סבא טוביה: תיבת נח
סבא טוביה: תיבת נח
תנ"ך בחרוזים: המבול (מדק' 2:59)
תנ"ך בחרוזים: המבול (מדק' 2:59)
תיבת נח, מאיר שלו (מדק' 15:50)
תיבת נח, מאיר שלו (מדק' 15:50)
נח, מתי כספי
נח, מתי כספי
בראשית  ו'- י', 929
בראשית ו'- י', 929
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.