חפש ב:

תיאטרון צלליות

תיאטרון צלליות

העיסוק בתיאטרון צלליות פשוט וגמיש, וכמות החומרים והציוד הדרושים לו יכולה להיות מינימלית. זהו מדיום אידיאלי המותאם לכל מצב, מיקום ותקציב. נוסף על כך ההיסטוריה והתרבות העולמית של הצורה מעניינים ויכולים לשמש בסיס לפרויקט, כמו גם לאפשר למורה לסקר היבטים אחרים של למידה (גאוגרפיה, היסטוריה, תרבות וכו').
תיאטרון צלליות הוא ככל הנראה אחת הצורות הוותיקות ביותר של תיאטרון. אם חושבים על אותם זמנים שבהם האורות כבים בבית, מישהו מגשש אחר לפיד או נר, מה הדבר הראשון שאנשים רבים עושים בחושך כשמופיע אור? כן, תודו בזה... הם מנסים ליצור כלב או צל פרפר עם הידיים שלהם (כן. אני מתכוון אליכם!)
לכן אנו יכולים לדמיין מה היו עשויים לעשות גם חלק מאבות אבותינו במערות בלילות החורף הארוכים. בתרבויות רבות נהוג לצפות בתיאטרון צלליות כבר מאות שנים. כיום אפשר עדיין לראות הופעות מסורתיות במדינות כמו אינדונזיה ובאלי. ואולם מופעים אלו אינם מיועדים רק לילדים. לפרקים הם מציגים סיפורים מהקלסיקה ההינדית העתיקה, כמו המהבהרטה או הרמאיאנה ויכולים להימשך שעות מספר. ההצגות מתקיימות לעיתים קרובות באירועים מיוחדים ובאוויר הפתוח. מסורות של תיאטרון צלליות קיימות גם במדינות כמו סין ויפן, יוון וטורקיה. לפעמים כמו במסורת הטורקית הצגת תיאטרון צלליות קשורה יותר לפסטיבלים דתיים דוגמת הרמדאן, ואילו ביוון אפשר למצוא מופעים בכל ימות השנה. להקות עכשוויות של תיאטרון צלליות משתמשות ביכולת הפיזית הווירטואוזית של שחקנים ושחקניות היוצרים בעזרת גופם צלליות מרהיבות.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.