דלג אל

הצהרת נגישות

9 במאי – יום הניצחון על גרמניה הנאצית

9 במאי – יום הניצחון על גרמניה הנאצית

יום הניצחון באירופה, יום הניצחון על גרמניה הנאצית, מצוין ברוב מדינות המערב ב-8 במאי.
ביום זה מציינים את ניצחון בעלות הברית על הרייך השלישי במלחמת העולם השנייה (1945) וחולקים כבוד לווטרנים, ותיקי מלחמת העולם השנייה. ביוזמת עולים מברית המועצות נבחר בישראל יום 9 במאי לציון יום הניצחון על גרמניה הנאצית כפי שנהגו בברה"מ.
יום זה מעוגן בחוק מעמד ותיקי מלחמת העולם השנייה, התש"ס-2000 ובחוק יום הניצחון על גרמניה הנאצית, התשע"ז-2017.
בעבור העולים מברית המועצות לשעבר, זהו יום של שמחה גדולה המהולה בדמעות, ורוב המשפחות מקפידות להמשיך ולציין יום זה בישראל.
בתהליכי הקליטה של תלמידים עולים נדרשת רגישות והקשבה לנרטיב של קבוצות העולים השונות. התחשבות והכרה של המערכת החינוכית בערכים החשובים לעולים ולמשפחתם הן נדבך חשוב להצלחת תהליכי ההשתלבות בחברה הישראלית.
ברוסיה, באוקראינה, בבלארוס ובמדינות נוספות של חבר המדינות נחוג יום הניצחון במצעד צבאי, בירי זיקוקין-די-נור ובהקרנת סרטים הקשורים לניצחון ולמלחמה. בשעות הערב נוהגים לקיים טקס ובו דקת דומייה לזכר החללים שנפלו במלחמה.
כיום חיים בישראל כ-6,000 ותיקי מלחמה שהשתתפו בצעירותם במלחמה נגד הנאצים. אחדים מקיימים ביום הניצחון מצעדים ביישובים שונים, ואחרים מתכנסים ביער הצבא האדום או בלטרון, לבושים במדים ועונדים מדליות. ב-8 במאי 2018 אישרה הכנסת את חוק יום השחרור מגרמניה הנאצית, התשע"ח-2018, ולפיו שחרור העם היהודי מגרמניה הנאצית יצוין מדי שנה בשנה בכ"ו באייר בטקס אזכרה ותפילה ברחבת הכותל.
בבתי הספר לומדים תלמידים עולים חדשים, עולים ותיקים ובני עולים ממדינות ברית המועצות לשעבר שנחשפים לסיפורים משפחתיים מתקופת מלחמת העולם השנייה. כמעט שאין משפחה יהודית שלא נחשפה לזוועות המלחמה, שלא סבלה סבל רב או איבדה קרובי משפחה במלחמה זו.
ראוי לכבד את רגשותיהם של התלמידים העולים ושל בני משפחותיהם, לציין את היום בבתי הספר ולהזמין ותיקי מלחמה המתגוררים ביישוב.

הצעות לפעילויות בנושא

  • הזמנת הורים יוצאי ברית המועצות לשעבר שיספרו על החג, כיצד חגגו בארצות המוצא וכיצד נוהגים לציין אותו כיום
  • קיום ראיונות עם ותיקי מלחמה ותיעוד סיפורם האישי
  • הזמנת ותיקי מלחמה לשיחה עם תלמידים
  • ציון התאריך ומהותו במרחב בית הספר, במסגרת שיעור ייעודי לנושא, בטקס או בפעילות חווייתית
  • בניית תערוכה
  • יצירת קשר עם ארגונים או יישובים ושיגור ברכות לחג לוותיקי מלחמה ולבני משפחותיהם

אולי תתעניינו גם ב...

נוֹבִי גוֹד – ראש השנה האזרחית
נוֹבִי גוֹד (ברוסית: Новый Год - "השנה החדשה") הוא חג לציון תחילתה של השנה האזרחית על פי הלוח הגרגוריאני (ספירת הנוצרים). החג נחוג במדינות ברית המועצות לשעבר...
זהות ישראלית ויהודית
אגף לקליטת תלמידים עולים וחברת אל-נט פיתחו שתי יחידות הוראה הכוללות מצגות וסרטונים בנושא זהות ישראלית וזהות יהודית. החומרים מקוונים ומאפשרים לתלמידים מפגש עם...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.