דלג אל

משאבי טבע מתכלים

משאבי טבע מתכלים

משאבי האנרגייה המתכלים הם הדלקים המאובנים (דלקים פוסיליים), ובהם הנפט, הגז הטבעי, הפחם ופצלי השמן, אשר משריפתם מופקות כמויות אנרגיה גדולות. קצב היווצרותם הוא ממושך מאוד - מיליוני שנים. משאבים אלה להפקת אנרגייה מצויים בכדור הארץ בכמות מוגבלת, וככל שצריכתם גוברת כן כמותם מתמעטת.


נפט

הנפט – מקורו בשרידים של יצורים וצמחים ימיים ממינים שונים שהצטברו על קרקעית האוקיינוסים מיליוני שנים. בשל הלחץ של שכבות הסלעים והחום הגבוה הפך החומר הנלחץ צמיגי וכהה. הנוזל השחור נדד לסלעים אחרים ונאגר בהם. שם נפרד לשלוש שכבות: בשכבה העליונה – גז, בשכבה האמצעית – נפט גולמי ובשכבה התחתונה – מים.
להוצאת הנפט הגולמי מהסלעים שבהם הוא נאגר נדרשים קידוח ושאיבה. לאחר מכן עובר הנפט הגולמי תהליך זיקוק ועיבוד. מהנפט מופקים קרוסין, בנזין, פרפין, אספלט וכד'. תוצרי הנפט משמשים בין השאר לחימום ולהארה, להפעלת מכונות, ולהפקת חשמל.
הנפט משמש מקור אנרגייה המניע את רוב כלי הרכב ביבשה בים ובאוויר והוא בסיס לכימיקלים תעשייתיים רבים. כל אלו הופכים אותו לאחד מחומרי הגלם החשובים בעולם
הגישה לנפט שימשה לא אחת עילה למלחמה כגון במלחמת העולם הראשונה והשנייה ובמלחמת המפרץ. חלק גדול ממקורות הנפט בעולם מתרכזים במזרח התיכון, אזור לא יציב פוליטית. הנפט באזור זה קרוב יותר משמעותית לקרקע ביחס לאזורים אחרים בעולם ולכן הוצאות הפקתו נמוכות יותר. מדינות המפיקות נפט יכולות להשתמש בנפט להפעלת לחץ כלכלי על מדינות אחרות שיש נפט ברשותן כמו גם על מדינות הצורכות אותו.

לנפט נודעו שימושים כבר בימי קדם. השומרים, האשורים והבבלים השתמשו בו לאטום את ספינותיהם. במצרים העתיקה שימש הנפט משכך כאבים ובפרס נהגו לטבול בו סיבים, לעטוף בהם חצים ולעשותם חצי הצתה.
במאה השמינית פלשו הערבים לספרד והביאו עמם לאירופה את הרעיון של תאורה מבוססת הנפט. ב-1861 נבנה בית הזיקוק הרוסי הראשון בשדות הנפט של באקו. באותה עת יוצרו בו כ-90% מתפוקת הנפט העולמית.
תעשיית הנפט בארצות הברית החלה בפנסילבניה בשנות ה-50 של המאה ה-19. התעשייה גדלה אז לאִטה ולא גילו בה עניין לאומי אמִתי עד ראשית המאה ה-20. אחרי המצאת מנוע הבעירה הפנימית נוצר ביקוש רב לתוצרי הנפט. לדלק למכוניות יש עד היום ביקוש משמעותי.
בשנת 1911 התגלה בפעם הראשונה נפט במפרץ הפרסי, באיראן. בשנת 1932 נמצא נפט בבחריין ובשנים 1938-1937 התגלה נפט בקטר ובערב הסעודית.
בשנת 1955 היה עדיין הפחם הדלק הראשון במעלה של העולם. ואולם אט-אט החל הנפט מחליף אותו. משבר האנרגייה העולמי ב-1973, וב-1979 עוררו סיקור תקשורתי נרחב בדבר רמות אספקת נפט. תשומת הלב הופנתה להיותו של הנפט משאב מתכלה שלא תמיד יוכל לשמש מקור אנרגייה עיקרי.
תעשיית הנפט גורמת נזקים רבים לסביבה כמו: תזוזה של האדמה, קידוחים ויצירת פסולת מזהמת. נוסף על כך היא מועדת לבעיות בטיחות, לתקלות ולתאונות. נפט גולמי ומזוקק שנשפך לים כתוצאה מתאונות של ספינות כבר פגע בעבר במערכות אקולוגיות עדינות מקומות רבים בעולם. בשנים האחרונות הפכו תקלות באסדות קידוח והפקה ימיות למאיימות אף יותר.
מחיר הנפט מושפע מגורמים רבים ובהם משברים פוליטיים, האטה או האצה בפיתוח הכלכלי העולמי, מזג אוויר וכיו"ב. שינויים אלו גורמים לתנודות רבות בשוק הנפט. מסחר בנפט נעשה גם באמצעות חוזים עתידיים הנסחרים בכמה בורסות ברחבי העולם
מדינות הנפט המייצרות 72% מהנפט בעולם ב-2020 הן: ארה"ב, ערב הסעודית רוסיה, קנדה, סין,עירק ברזיל, איחוד האמירויות, אירן וכווית.
מינהל מידע האנרגיה האמריקאי( EIA ) מעריך כי העולם צרך 92.2 מיליון חביות ליום ( B\D ) של נפט ודלקים נוזליים אחרים בשנת 2020, ירידה של 9% מהשנה הקודמת.

גז טבעי

גז טבעי הוא דלק פוסילי גזי חסר צבע וחסר ריח המכיל בעיקר מתאן. הגז הטבעי משמש לרוב חומר דלק לייצור חשמל בתחנות כוח ולצורכי אנרגייה של מפעלי תעשייה גדולים. מקצת ממנו משמש דלק לרכב וחומר גלם להפקת דשן. גז טבעי המסופק לבתים משמש למגוון צרכים דוגמת בישול ואפייה, חימום מים והסקה
גז טבעי נוצר בתהליכים דומים להיווצרות נפט, מקורו בשרידים של יצורים וצמחים ימיים ממינים שונים ששהו בלא חמצן ותחת לחץ גבוה. מרבצי הגז הטבעי מצויים בדרך כלל במאגרים הסמוכים למקום הימצאו של נפט גולמי.
אי אפשר לאגור גז טבעי בכמויות גדולות במכלים. משום כך נדרשת אספקה רצופה של גז טבעי מנקודת הקידוח ועד לצרכנים. מקובל להעביר גז באמצעות צינור. בדרך זו אפשר להעבירו לצרכנים הנמצאים במרחק של עד מאות קילומטרים משדה הגז. הובלת גז במצב נוזלי אפשרית במכליות אך אינה בטיחותית דיה וכדאיותה הכלכלית מוטלת בספק.

מאגרי גז בישראל

בשטחי המים הכלכליים של ישראל נעשו קידוחים ובהם התגלו מאגרים מסחריים של גז טבעי. בקידוח מול חופי אשקלון התגלה בשנת 1999 גז טבעי בכמות מסחרית. משנת 2004 הוא משמש את חברת החשמל להפעלת כמה מתחנות הכוח שלה שהשתמשו קודם לכן במזוט.
בינואר 2009 הוכרז כי התגלו שלושה מאגרי ענק של גז טבעי בקידוח "תמר 1" כ-90 קילומטרים מול חופי חיפה. במרץ 2009 התגלה מאגר נוסף מול חופי חדרה "דלית 1" במרחק 60 קילומטרים מהחוף. בדצמבר 2010 פורסם שבמאגר "לווייתן" הסמוך למאגר "תמר" התגלה גז בכמות של 453 מיליארד מטר מעוקב וכי הקידוח נמשך לשכבות נוספות. כיום מועבר לירדן ולמצרים גז טבעי מישראל.

פחם אבן

פחם האבן הוא חומר מוצק שצבעו שחור או חום, המורכב ברובו מפחמן. ככל שאחוז הפחמן גבוה יותר, כן כמות האנרגיה שאפשר להפיק משרפתו גבוהה יותר. משתמשים בפחם בעיקר לצורך הפקת חשמל, באמצעות טורבינה המונעת בעזרת החום שמפיקים ממנו בעת שרפתו. כן משמש הפחם כחומר גלם להפקת פלדה (כתוספת לברזל).
הפחם נוצר לפני מאות מיליוני שנים, תקופה שבה שטחים נרחבים של כדור הארץ היו מכוסים בביצות עשירות בצומח. קצב הכרייה והצריכה של הפחם בימינו עולה משמעותית על קצב יצירתו. את הפחם כורים במכרות פתוחים, או במכרות תת-קרקעיים. הפחם נפוץ בעולם באזורים רבים ובכמות רבה.
בין מקורות האנרגיה השונים הפחם נחשב סוג דלק המזהם ביותר.
יצרניות הפחם הגדולות בעולם הן: סין, הודו, ארה"ב ורוסיה.
בשנת 2020 ייצור הפחם היה 26% נפט 30% , וגז טבעי 24% מכלל מקורות האנרגיה בעולם.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

מצגת לימוד: אנרגייה בישראל

מצגת לימוד: אנרגייה בישראל

המורה תרצה ארגמן מבית ספר עמקים תבור הכינה מצגת לימוד מפורטת בנושא אנרגייה בישראל. המצגת סוקרת בהרחבה את מקורות האנרגייה המתחדשים והמתכלים בישראל, את יתרונותיהם וחסרונותיהם, את פתרונות האנרגייה שפותחו בישראל ואת הבעיות הסביבתיות הטמונות בהן לצד פתרונות אפשריים. המצגת משלבת מפות, גרפים, איורים ותרשימים ובסופה אף דף עבודה מלווה לתלמידים. 

למצגת אנרגייה בישראל

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.