דלג אל

מפות מקוונות

מפות מקוונות

מפה מקוונת היא מפה המוצגת על צג המחשב ומשלבת מספר אמצעים טכנולוגיים שפועלים בו-זמנית: מאגר מידע גאוגרפי; תקשורת שמקשרת את מאגר המידע אל המחשב; תוכנה שהופכת את הנתונים שבמאגר למפה. רוב המפות המקוונות שאנו משתמשים בהן מוצגות ברשת האינטרנט. למפות מקוונות יש יתרון על מפות מודפסות, כיוון שהמשתמשים בהן יכולים לבחור איזה מידע הם רוצים לראות וגם לערוך שינויים במידע שמופיע במפה.

מפה אלקטרונית

מאז הרבע האחרון של המאה ה-20, המכשיר החשוב ביותר של הקרטוגרף הוא המחשב. רוב עבודת הקרטוגרפיה, במיוחד עבודת איסוף הנתונים, מרוכזת כיום ב"מערכת מידע גאוגרפית" (GIS). הקרטוגרפים משתמשים במגוון של תוכנות מחשב גרפיות על מנת לייצר מפות חדשות.
כיום מפות אלקטרוניות ממוחשבות נגישות באינטרנט, ומאפשרות לקבל מידע רב המקוטלג וממופה באמצעות מפה. יתרונן של מפות אלו שהן דינמיות, ומאפשרות לשנות את קנה המידה, בהקטנה והגדלה של המפה (zoom in ו-zoom out). בפעולת המיקוד של מפות מסוג תמונה מוצגת לעיתים מפה אחרת בעלת פרטים נוספים, ולעיתים מתבצעת רק הגדלה חזותית של הפיקסלים. במפות וקטוריות, פעולת המיקוד אכן מגדילה את אותה המפה, ומוסיפה פרטים לתצוגה אם אלו הוגדרו מראש כמתאימים להצגה בקנה המידה.
שימוש נפוץ במפות אלקטרוניות הוא במערכות ניווט לווייני מבוססות GPS המאפשרות תכנון מסלול וייעוץ בניווט. מערכות אלו מנטרות את מיקומו של המשתמש בעזרת מערך לוויינים.
GPS Global Positioning System נַוְטָן, היא מערכת ניווט לוויינית המתבססת על כמה עשרות לוויינים ייעודיים ששיגרה מחלקת ההגנה של ארצות הברית. הלוויינים סובבים סביב כדור הארץ ומשדרים אותות זמן מדויקים. אותות אלה נקלטים על ידי מכשירים רבים, ומשמשים בדרך-כלל לקביעת המיקום המדויק של המכשיר לצורכי ניווט.
השם GPS משמש גם כשם כללי למערכת ניווט (נווטן) שמספקת מעבר למיקום גם מפות והכוונה לנקודות יעד.

Google Earth

תוכנה שפותחה על ידי חברת גוגל (Google LLC) המציגה תצלומי לוויין דינמיים ואינטראקטיביים, אשר מכילים מידע גאוגרפי רב-ממדי (Geographic Information System). התוכנה מאפשרת למשתמשים לבנות דגמים תלת-ממדיים של בתים ובניינים, ואחר כך לחזור ולשתול אותם במיקומם המדויק על פני כדור הארץ בתוכנה. התוכנה מאפשרת לצפות בתצלומי לוויין של כדור הארץ ברזולוציית צילום גבוהה ביותר התוכנה נגישה לציבור משנת 2005.
בנוסף לצפייה בפני השטח של כדור הארץ מאפשרת התוכנה גם צפייה מתחת למים; בנוסף, "Google Sky" מאפשר צפייה בחלל החיצון; "Google Mars" מאפשר צפייה במאדים; "Google Moon" מאפשר צפייה בירח, ו-"Google Street View" מאפשר צפייה ממבט רחוב על מספר רב של מדינות בעולם.

Google Maps

יישום רשת של חברת גוגל (Google LLC) אשר מציג מפות על גבי תמונות לוויין וצילומי אוויר של העולם כולו. השירות יכול להציג שלושה מצבים: מפה רגילה, צילומי לוויין ותצלומים מפני השטח.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.