דלג אל

העשרה - יצחק נבון

יצחק נבון
ויקיפדיה CC יוצר Wierzba

נשיאהּ החמישי של מדינת ישראל, שר בממשלות ישראל וחבר הכנסת. פוליטיקאי, דיפלומט, סופר, מחזאי ואיש חינוך ישראלי.

יצחק נבון נולד בשכונת אוהל משה בירושלים למרים וליוסף נבון. אמו הייתה בת למשפחת בן עטר, משפחה ספרדית יוצאת מרוקו שעלתה ארצה בשנת 1884. נבון למד בבית המדרש דורש ציון, אחר כך בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה והיה מתלמידי המחזור הראשון בו.
הוא הצטרף תחילה לאצ"ל ולאחר זמן מה התגייס לשורות ההגנה. בהיותו דובר ערבית רהוטה היה אחראי לאיסוף מודיעין. בשנים 1949-1946 שימש ראש המחלקה הערבית של ההגנה בירושלים. נבון היה בעל תואר בוגר בספרות ערבית ותואר מוסמך בתרבות האסלאם ובחינוך מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

מדינאי ונשיא

בשנים 1951-1949 כיהן בתפקיד דיפלומט באורוגוואי ובארגנטינה. בשובו לישראל התמנה למזכירו האישי של שר החוץ הראשון משה שרת. בשנת 1952 התמנה למנהל לשכתו של דוד בן-גוריון. מאותה שנה ועד 1963 שימש מנהל לשכת ראש הממשלה של דוד בן-גוריון ומשה שרת. הוא מילא שורה של תפקידים ובהם חבר הכנסת השישית, התשיעית, האחת-עשרה והשתים-עשרה – עד לבחירתו לנשיא המדינה ב-19 באפריל 1978. תקופת כהונה אחת כיהן במוסד הנשיאות ושב אחרי תקופת צינון לפוליטיקה. בשנת 1984 נבחר לכנסת האחת-עשרה. במסגרת ממשלת האחדות הלאומית בראשות שמעון פרס מונה לסגן ראש ממשלת ישראל ולשר החינוך והתרבות. הוא החזיק בתפקיד זה ברציפות בשלוש ממשלות. לקראת הבחירות לכנסת השלוש-עשרה ב-1992 בחר לפרוש מהחיים הפוליטיים ולהתמקד בעשייה ציבורית תרבותית וחינוכית. בשנת 1993 הלכה לעולמה רעייתו אופירה אחרי מאבקה במחלת הסרטן.

מחזאי וחוקר

יצחק נבון כתב יצירות על תרבות יהודי ספרד בירושלים. בשנת 1968 הוצג "הרומנסרו הספרדי" שכתב, מופע של שירי קודש וחול. כעבור שנה עלה מחזהו "בוסתן ספרדי", והוא מוצג עד היום בתיאטרון הבימה.
יצחק נבון גם חקר את תולדות האינקוויזיציה, ולשם כך עשה ימים ארוכים בארכיונים של כנסיות בספרד ובדרום אמריקה.
בשנת 2007, ביום העצמאות ה-59 של מדינת ישראל, התכבד להדליק משואה על תרומתו לעיר ירושלים, בציון חגיגות 40 שנה לאיחוד העיר במלחמת ששת הימים.
יצחק נבון מת בשיבה טובה ביום שישי כ"ד בחשוון תשע"ו (6 בנובמבר 2015) והוא בן 94.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

סרטונים

יצחק נבון - חדשות מן העבר  
יצחק נבון - חדשות מן העבר  
יצחק נבון בשיחה עם שמעון פרנס על שנות ילדותו, מתוך התוכנית חלום לים התיכון
על שנות ילדותו של יצחק נבון
יצחק נבון מספר איך למד ערבית מהשכנים
איך למד ערבית מהשכנים
שמעון פרס מספיד את חברו יצחק נבון
שמעון פרס מספיד את חברו
10 עובדות על יצחק נבון
10 עובדות על יצחק נבון
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.