דלג אל

העיר בימי הביניים

העיר בימי הביניים

ביחידה זו חומרי הוראה ופעילויות בנושא צמיחת הערים באירופה בימי הביניים וחיי היום יום בחברה עירונית אוטונומית.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יחידות הוראה מתוקשבות

חזרה לראש הדף
הולדת אירופה - ימי הביניים המוקדמים והתיכוניים
הולדת אירופה - ימי הביניים המוקדמים והתיכוניים
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

בימי הביניים התגבשה תרבות המערב המוכרת לנו היום. זוהי התקופה ש"אירופה" נולדה בה. תחילתם של ימי הביניים במאה החמישית, עם התפוררות האימפריה הרומית המערבית, וסופם במאה ה־15 שנפתח בה עידן התגליות. בראשיתם של ימי הביניים הייתה אירופה יבשת המכוסה יערות וביצות, וכמעט שלא הייתה מיושבת, שכן רוב תושביה היו נוודים שחיו בשבטים. בסופם של ימי הביניים התגבשה מפת אירופה המוכרת לנו היום ובתוכה מרבית הערים האירופיות הידועות. תקופה זו מילאה תפקיד מרכזי בעיצובה של התרבות האירופית – חברה בעלת שלטון מלכים ואצולה העומד לצד הכנסייה הקתולית. זאת ועוד, בימי הביניים אפשר לזהות ראשיתם של תהליכים ותופעות תרבותיות וחברתיות שאנו עדים להם גם כיום: מגוון השפות האירופיות, המתח בין מערב אירופה למזרחה ובין צפונה לדרומה ואחדות לעומת ביזור. ביחידה זו נבחן מגוון תופעות חדשות שנולדו במאות הימי־ביניימיות ונעמיק בהן ונראה בימי הביניים בכללותם תקופה שבה הונחו היסודות לתרבות המערבית.

ליחידת ההוראה
נפילת האימפריה הרומית
נפילת האימפריה הרומית
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

הפתגם אומר שאת רומא לא בנו ביום אחד; האם כאשר פירקו אותה זה קרה ביום אחד?
למה יש סמליות כה רבה בכך ששמו של הקיסר הרומאי האחרון היה רומולוס אוגוסטוס?
מדוע התנהגות אלימה מכונה "ונדליזם"?
על שאלות אלו ואחרות ננסה לענות ביחידת לימוד זו העוסקת בתהליך שבסופו נפלה האימפריה הרומית – תהליך המסמל את סיום העת העתיקה באירופה ואת ראשיתם של ימי הביניים. נתבונן בפרספקטיבה רחבה על תקופה מרתקת בהיסטוריה של אירופה שבה החלה להתעצב היבשת בדמותה המוכרת לנו כיום – מדינות רבות שהנצרות היא הדת הדומיננטית בהן הדוברות שפות שברובן התפתחו מהלטינית. לצד לימוד הידע ההיסטורי הבסיסי נקדיש זמן גם לדיון בשאלות הקשורות בחשיבה היסטורית שיִפתחו לתלמידים צוהר לדילמות בלימוד ההיסטוריה.

ליחידת ההוראה
שלהי ימי הביניים
שלהי ימי הביניים
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

ביחידה זו נתמקד בשלהי ימי הביניים, במגפה השחורה ובהשלכותיה. עם זה, בשיעור הראשון ביחידה נלך אחורה בזמן ונעסוק בקהילה היהודית באשכנז ובצפון צרפת שהתפתחה בעיצומם של ימי הביניים באירופה. בסיום היחידה נבחן את המושג ימי הביניים ונדון בשאלה זו - האם נכון לתארם תקופה חשוכה?

ליחידת ההוראה
הערים בימי הביניים
הערים בימי הביניים
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

יחידה זו תעסוק בהתפתחות הערים באירופה בימי הביניים. ראשית נבחן את הגורמים שהביאו לייסודן ולהתפתחותן של הערים, בתוך כך נדון במקומן הגאוגרפי, במהפכה החקלאית והמסחרית, בגידול באוכלוסייה ובהשפעת מסעי הצלב. לאחר מכן נלמד על המוסדות שהתפתחו בעיר ונתמקד בחיי היהודים בערים הנוצריות - נעסוק במבנה הקהילה היהודית ובמעמדה המשפטי, באופן התנהלותה וביצירתה החברתית והתרבותית.
(קרדיט תמונת כריכה: ויקיפדיה // CC // Swordsman)

ליחידת ההוראה
ליחידות ההוראה שלי
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.