חפש ב:

העיר בימי הביניים

העיר בימי הביניים

ביחידה זו חומרי הוראה ופעילויות בנושא צמיחת הערים באירופה בימי הביניים וחיי היום יום בחברה עירונית אוטונומית.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

הולדת אירופה - ימי הביניים המוקדמים והתיכוניים

כיתה ז, נושא מרכזי: ימי הביניים
בימי הביניים התגבשה תרבות המערב המוכרת לנו היום. זוהי התקופה ש"אירופה" נולדה בה. תחילתם של ימי הביניים במאה החמישית, עם התפוררות האימפריה הרומית המערבית, וסופם במאה ה־15 שנפתח בה עידן התגליות. בראשיתם של ימי הביניים הייתה אירופה יבשת המכוסה יערות וביצות, וכמעט שלא הייתה מיושבת, שכן רוב תושביה היו נוודים שחיו בשבטים. בסופם של ימי הביניים התגבשה מפת אירופה המוכרת לנו היום ובתוכה מרבית הערים האירופיות הידועות. תקופה זו מילאה תפקיד מרכזי בעיצובה של התרבות האירופית – חברה בעלת שלטון מלכים ואצולה העומד לצד הכנסייה הקתולית. זאת ועוד, בימי הביניים אפשר לזהות ראשיתם של תהליכים ותופעות תרבותיות וחברתיות שאנו עדים להם גם כיום: מגוון השפות האירופיות, המתח בין מערב אירופה למזרחה ובין צפונה לדרומה ואחדות לעומת ביזור. ביחידה זו נבחן מגוון תופעות חדשות שנולדו במאות הימי־ביניימיות ונעמיק בהן ונראה בימי הביניים בכללותם תקופה שבה הונחו היסודות לתרבות המערבית.

נפילת האימפריה הרומית

כיתה ז, נושא מרכזי: ימי הביניים
הפתגם אומר שאת רומא לא בנו ביום אחד; האם כאשר פירקו אותה זה קרה ביום אחד?
למה יש סמליות כה רבה בכך ששמו של הקיסר הרומאי האחרון היה רומולוס אוגוסטוס?
מדוע התנהגות אלימה מכונה "ונדליזם"?
על שאלות אלו ואחרות ננסה לענות ביחידת לימוד זו העוסקת בתהליך שבסופו נפלה האימפריה הרומית – תהליך המסמל את סיום העת העתיקה באירופה ואת ראשיתם של ימי הביניים. נתבונן בפרספקטיבה רחבה על תקופה מרתקת בהיסטוריה של אירופה שבה החלה להתעצב היבשת בדמותה המוכרת לנו כיום – מדינות רבות שהנצרות היא הדת הדומיננטית בהן הדוברות שפות שברובן התפתחו מהלטינית. לצד לימוד הידע ההיסטורי הבסיסי נקדיש זמן גם לדיון בשאלות הקשורות בחשיבה היסטורית שיִפתחו לתלמידים צוהר לדילמות בלימוד ההיסטוריה.

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.