חפש ב:

המהפכה הצרפתית

המהפכה הצרפתית

בצרפת של סוף המאה ה-18 היו שלושה מעמדות:
מעמד הכמורה (100 אלף איש)
מעמד האצולה (400 אלף איש)
מעמד השלישי (24.5 מליון איש)
המעמד השלישי כלל: איכרים רופאים, עורכי דין, חסרי כל ופילוסופים.

העם הצרפתי שרובו השתייך למעמד השלישי קץ במלוכה ובשלטון זכויות היתר של האצילים והכמורה הנוצרית בצרפת. סיסמתם הייתה "חירות, שוויון ואחווה" ובין השנים 1789-1799 הם הפילו את האצולה והחליטו להפוך את הממלכה הצרפתית לרפובליקה שוויונית וחופשית. כך נולדה המהפכה הצרפתית.

המהפכה הצרפתית היא הביטוי הדרמטי ביותר של עידן המהפכות ששטף את אירופה מסוף המאה ה-18 והיא מגיעה שנים ספורות לאחר המהפכה האמריקאית, שגם לה נודעת חשיבות עצומה בעיצוב העולם המערבי ובשינוי סדרי המשטר והחברה בו.

נפוליאון בונפרטה

בעת המהפכה, כאשר הוצא להורג לואי ה-16 מלך צרפת, נלחם נפוליאון- מצביא צעיר עשוי ללא חת- נגד כוחות ספרד ואנגליה בעיר הנמל טולון וכאות תודה על פועלו הועלה לדרגת גנרל. נפוליאון התמנה למפקד הצבא הצרפתי - הנלחם על רעיונות המהפכה - בחזית מול אוסטריה, שסימלה את המשטר הישן. הוא נחשב לגנרל שעשוי להנהיג את צרפת ולפתור את בעיותיה הכלכליות והחברתיות. עם שניים מראשי הדירקטוריון הוא החל לתכנן דרכים לתפוס את השלטון ולגבש שלטון חזק וסמכותי בטענה כי צרפת שרויה במצב חירום. ב-18 בברימר שנה VIII  לפי לוח המהפכה (9 בנובמבר 1799), ביצע נפוליאון הפיכה שהעלתה אותו לשלטון. מיד לאחר ההפיכה הוכרז על מבנה חדש לרפובליקה: בראשה יעמדו שלושה קונסולים, והראשון שבהם - השליט בפועל - נפוליאון בונפרט, שהיה אז בן 30 בלבד.

זמן קצר לאחר שעלה לשלטון פרסם נפוליאון חוקה חדשה והציג אותה לאישור במשאל עם. החוקה אושרה ברוב גדול: למעלה מ-3 מיליון תומכים לעומת כ-1,500 מתנגדים. כך שלט נפוליאון בתוקף הסמכות שהעניק לו העם, ללא כל צורך בגופים נבחרים מתווכים. נפוליאון ניצל את אהדת הציבור, ובמשאל עם אחר קיבל מעמד של קונסול לכל חייו (1802). כעבור שנתיים הציע נפוליאון חוקה חדשה וגם היא אושרה במשאל עם ובונפרט הוכרז כנפוליאון ה-1, קיסר הצרפתים (1804). בטקס שנערך בכנסיית נוטרדם בפריס, נטל את הכתר מידי האפיפיור והכתיר את עצמו במו ידיו ואחר כך את אשתו. וכך, 15 שנה מאז תחילת המהפכה שוב הונהג בצרפת שלטון יחיד.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

המהפכה הצרפתית

כיתה ח, נושא מרכזי: הנאורות והמהפכות
בשנת ‏1789 התרחשה בצרפת מהפכה. מהפכה זאת שסיסמאותיה היו ""חירות, שוויון ואחווה" ינקה את רעיונותיה במידה רבה מהוגי הדעות של הנאורות. את המהפכה יזמו בני המעמד השלישי שהיו כ-%‏98 מאוכלוסיית צרפת. בני מעמד זה שנשאו בנטל המיסים אך לא נהנו מזכויות יתר שאפו להשיג ייצוג פוליטי. שיאם של אירועי שנת המהפכה הראשונה היה כיבוש מבצר הבסטיליה ב-14 ביולי ‏1789 בפריז.
14 ביולי נחשב עד היום ליום העצמאות של צרפת. גם סמלי המהפכה – דגל הטריקולור (שלושת הצבעים כחול אדום ולבן) והמנון המרסייז – משמשים עד היום סמליה הלאומיים של צרפת.

סרטונים

היה היה פרק 22: המהפכה הצרפתית
היה היה: המהפכה הצרפתית
סיכום המהפכה הצרפתית 1789
סיכום המהפכה הצרפתית 1789
מצגת על המהפכה הצרפתית
מצגת על המהפכה הצרפתית
כיבוש הבסטיליה
כיבוש הבסטיליה
הצהרת זכויות האדם
הצהרת זכויות האדם
סמלי המהפכה הצרפתית
סמלי המהפכה הצרפתית
נפוליאון, קורין אלאל
נפוליאון, קורין אלאל
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.