דלג אל

המהפכה הצרפתית

המהפכה הצרפתית

הנושאים ביחידה זו:

1. המהפכה – הרס "המשטר הישן" ויצירת משטר חדש הבנוי על רעיונות הנאורות;

2. ממלוכה לרפובליקה ולטרור;

3. עליית נפוליאון בונפרטה;

4 .היהודים במהפכה הצרפתית ובמשטר הבונפרטיסטי.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
המהפכה הצרפתית
המהפכה הצרפתית
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

בשנת ‏1789 התרחשה בצרפת מהפכה. מהפכה זאת שסיסמאותיה היו ""חירות, שוויון ואחווה" ינקה את רעיונותיה במידה רבה מהוגי הדעות של הנאורות. את המהפכה יזמו בני המעמד השלישי שהיו כ-%‏98 מאוכלוסיית צרפת. בני מעמד זה שנשאו בנטל המיסים אך לא נהנו מזכויות יתר שאפו להשיג ייצוג פוליטי. שיאם של אירועי שנת המהפכה הראשונה היה כיבוש מבצר הבסטיליה ב-14 ביולי ‏1789 בפריז.
14 ביולי נחשב עד היום ליום העצמאות של צרפת. גם סמלי המהפכה – דגל הטריקולור (שלושת הצבעים כחול אדום ולבן) והמנון המרסייז – משמשים עד היום סמליה הלאומיים של צרפת.

נפוליאון בונפרטה והיהודים תחת שלטונו
נפוליאון בונפרטה והיהודים תחת שלטונו
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

יחידה זו תעסוק בדמותו של נפוליאון בונפרטה ובאופן שבו עלה לשלטון וביסס את מעמדו כקיסר צרפת. נעקוב אחר מסע כיבושיו באירופה ובמזרח התיכון ובהתנגדויות לשלטונו ונבחן את מצב היהודים תחת שלטונו. לבסוף, נסכם את מורשתו ונבחן את האופן שבו השפעתו של נפוליאון על תרבותנו נמשכת עד היום.

מנהיגות
מנהיגות
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי, ספרות ממלכתי, קולנוע ותקשורת, תנ"ך ממלכתי, תרבות יהודית ישראלית

ביחידה זו נדון במושג מנהיגות. נעמוד על התכונות הנדרשות למנהיג כדי להשלים את שליחותו ונדון במניעים של מנהיג לפעול ולהוביל. כמו כן, נבחן את הרעיון שמנהיג מושפע מנסיבות התקופה ופועל לפיהן, אך גם מבטא את דרכו הייחודית.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

התשתית היהודית בארץ ישראל עד מלחמת העולם הראשונה
התשתית היהודית שהייתה בארץ ישראל עד מלחמת העולם הראשונה, בדגש על היישוב הישן: היציאה מן החומות, הקמת שכונת הבוכרים, סיועו של השר מונטיפיורי, הקמת בתי הספר הח...
מלחמת העולם הראשונה
מלחמת העולם הראשונה והשלכותיה
העליות בין שתי מלחמות עולם
יחידה העוסקת בגלי העלייה שבין שתי מלחמות העולם, השפעתם על התפתחות היישוב היהודי בארץ ישראל ותרומת ההתיישבות בעיר ובכפר לבניין הבית הלאומי.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.