דלג אל

פאודליזם

פאודליזם

התפתחות המשטר הפאודלי כמענה לשינויים שחלו באירופה עם התפוררות האימפריה הרומית.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
הולדת אירופה - ימי הביניים המוקדמים והתיכוניים
הולדת אירופה - ימי הביניים המוקדמים והתיכוניים
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

בימי הביניים התגבשה תרבות המערב המוכרת לנו היום. זוהי התקופה ש"אירופה" נולדה בה. תחילתם של ימי הביניים במאה החמישית, עם התפוררות האימפריה הרומית המערבית, וסופם במאה ה־15 שנפתח בה עידן התגליות. בראשיתם של ימי הביניים הייתה אירופה יבשת המכוסה יערות וביצות, וכמעט שלא הייתה מיושבת, שכן רוב תושביה היו נוודים שחיו בשבטים. בסופם של ימי הביניים התגבשה מפת אירופה המוכרת לנו היום ובתוכה מרבית הערים האירופיות הידועות. תקופה זו מילאה תפקיד מרכזי בעיצובה של התרבות האירופית – חברה בעלת שלטון מלכים ואצולה העומד לצד הכנסייה הקתולית. זאת ועוד, בימי הביניים אפשר לזהות ראשיתם של תהליכים ותופעות תרבותיות וחברתיות שאנו עדים להם גם כיום: מגוון השפות האירופיות, המתח בין מערב אירופה למזרחה ובין צפונה לדרומה ואחדות לעומת ביזור. ביחידה זו נבחן מגוון תופעות חדשות שנולדו במאות הימי־ביניימיות ונעמיק בהן ונראה בימי הביניים בכללותם תקופה שבה הונחו היסודות לתרבות המערבית.

יהודי ספרד בין נוצרים ומוסלמים
יהודי ספרד בין נוצרים ומוסלמים
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

בחצי האי האיברי חווה העם היהודי את אחת התקופות המרתקות בתולדותיו. היהודים באזור במאה התשיעית עד המאה ה־13 חיו ב"תור זהב" - תקופה זו נתפסת כאחת מפסגות הפריחה התרבותית בהיסטוריה היהודית. מיד לאחריה נקלעו היהודים לסחרור של גזרות, פרעות, המרות דת כפויות, ובשיאו - הגירוש הגדול בשנת 1492. ביחידה זו נכיר את חייהם של יהודי ספרד לפני הכיבוש המוסלמי במאה השמינית לספירה, נלמד על השתלבות היהודים בשלטון המוסלמי, על פריחת ההשכלה היהודית ב"תור הזהב" ועל תפקידם הפוליטי של היהודים במפגש בין העולם הנוצרי לעולם המוסלמי בספרד. נלמד על רגעי המשבר והקושי לאחר הרֶקוֹנְקִיסְטָה, הכיבוש החוזר של ספרד בידי הנוצרים, ועל הגירוש הגדול והשפעותיו על ההיסטוריה של העם היהודי.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

הרנסנס
השינוי בתפיסת האדם ומקומו בעולם
התשתית היהודית בארץ ישראל עד מלחמת העולם הראשונה
התשתית היהודית שהייתה בארץ ישראל עד מלחמת העולם הראשונה, בדגש על היישוב הישן: היציאה מן החומות, הקמת שכונת הבוכרים, סיועו של השר מונטיפיורי, הקמת בתי הספר הח...
נאורות ומהפכות
על ההמהפכה המדעית, עקרונות הנאורות, המהפכה האמריקנית
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.