חפש ב:

פאודליזם

פאודליזם

פאודליזם היא שיטה חברתית-כלכלית שהייתה נהוגה באירופה של ימי הביניים. על פי שיטה זו, מחולקת החברה לשתי שכבות: העשירים שהם בעלי הקרקעות, והעניים שהם הצמיתים ושימשו להם כמשרתים. המונח פאודליזם מקורו במילה פאודום שפירושה "מענק קרקע".

השכבה העליונה הייתה מחולקת גם היא, כאשר בראשה עמד המלך, ותחתיו עמדו האדונים – בעלי האחוזות, ותחתם עמד הוסאל. תפקיד הוסאל היה לשמור ולהגן על אדונו, בתמורה לקורת גג ויחס טוב שקיבל מהאדון. הוסאל קיבל לעיתים חלקת קרקע מאדונו, אך היא לא הייתה רכושו אלא רק מקום מושבו. יחסים אלו בין האדון לוסאל קיבלו תוקף רשמי בטקס שנערך ביניהם, ובו כרגע הוסאל על ברכיו ונשבע אמונים לאדונו.

השכבה התחתונה הורכבה מצמיתים שנולדו וחיו על מנת לשרת את האדונים. הם לא יכלו לבחור אדונים אלא היו נתונים לבעל האחוזה אליה הם נולדו. אם רצה להחליפם או להעבירם, היה מוכר אותם לאדון אחר. אם לא, הם היו נשארים ומשרתים אותו כל חייהם.

השיטה הפאודלית הייתה למעשה שיטת שלטון שבה העניק המלך לאציליו ודרכם לאביריו שטחים, עבור התמיכה בו. תמורת השטחים הללו, שבהם זכו לשלוט, הם נלחמו בשבילו בשדה הקרב וסייעו לו בהגנה על הממלכה. בנחלות הללו של האבירים עבדו איכרים שנקראו צמיתים והם פרנסו את האביר ואת כל צרכיו וצרכי משפחתו. הצמיתים עצמם הסתפקו במה שנשאר לאחר שהפיאודל, האביר השולט, קיבל את חלקו הגדול.

השיטה הפאודלית לא דגלה בכלכלה חופשית ואנשים לא יכולים היו לבחור במה לעבוד והיכן. במסגרת הפאודליזם זכו העניים בהגנה מצד האדון ובזכות לחיות על אדמותיו - תמורת נאמנות לו ועבודה עבורו.

בשיטה הפאודלית היו האדמות שייכות למלך ולמשפחת המלוכה בלבד. כשהמלך העניק אדמות לאצילים ששירתו אותו בנאמנות או הנהיגו את הצבא בהצלחה, הוא קנה את תמיכתם והשתתפותם בהגנה על מלכותו. האצילים הללו נהגו להשכיר את אדמותיהם לאבירים ואדונים, ששילמו להם עבור שכירות. הם עצמם העסיקו בעבודה באדמתם איכרים שנקרא אריסים. האריסים היו איכרים שעבדו את האדמה וחייהם היו קשים למדי. תמורת העבודה הקשה שלהם לא זכו להרבה, אך הם קיבלו בכל זאת שכר נמוך כלשהו וחלקת אדמה קטנה, שבה גידלו מזון לבני משפחתם.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

הולדת אירופה - ימי הביניים המוקדמים והתיכוניים

כיתה ז, נושא מרכזי: ימי הביניים
בימי הביניים התגבשה תרבות המערב המוכרת לנו היום. זוהי התקופה ש"אירופה" נולדה בה. תחילתם של ימי הביניים במאה החמישית, עם התפוררות האימפריה הרומית המערבית, וסופם במאה ה־15 שנפתח בה עידן התגליות. בראשיתם של ימי הביניים הייתה אירופה יבשת המכוסה יערות וביצות, וכמעט שלא הייתה מיושבת, שכן רוב תושביה היו נוודים שחיו בשבטים. בסופם של ימי הביניים התגבשה מפת אירופה המוכרת לנו היום ובתוכה מרבית הערים האירופיות הידועות. תקופה זו מילאה תפקיד מרכזי בעיצובה של התרבות האירופית – חברה בעלת שלטון מלכים ואצולה העומד לצד הכנסייה הקתולית. זאת ועוד, בימי הביניים אפשר לזהות ראשיתם של תהליכים ותופעות תרבותיות וחברתיות שאנו עדים להם גם כיום: מגוון השפות האירופיות, המתח בין מערב אירופה למזרחה ובין צפונה לדרומה ואחדות לעומת ביזור. ביחידה זו נבחן מגוון תופעות חדשות שנולדו במאות הימי־ביניימיות ונעמיק בהן ונראה בימי הביניים בכללותם תקופה שבה הונחו היסודות לתרבות המערבית.

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.