חפש ב:

נאורות

נאורות

עידן הנאורות הוא כינוי שניתן לתקופה שתחילתה במאות ה-17 וה-18, אשר התאפיינה במעבר מחשיבה אינטלקטואלית דתית לחשיבה רציונלית ומדעית, המבוססת על חקירה, ניסוי ותצפית. תקופת הנאורות היא הבסיס לתפיסתו של העולם המערבי והיא שעיצבה את דמותו של העולם כפי שאני מכירים אותו כיום.

הנאורות קשורה קשר הדוק לאירועים היסטוריים שונים, דוגמת: המהפכה התעשייתית, המהפכה הצרפתית והמהפכה האמריקאית, עלייתה של הדמוקרטיה והלאומיות ועוד, והיא הושפעה מדעותיהם של הוגי דעות שונים דוגמת: מונטסקיה, ג'ון לוק, קאנט, רוסו ועוד.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

נאורות

כיתה ח, נושא מרכזי: הנאורות והמהפכות
ביחידה זו שלושה שיעורים העוסקים בחידוש שרעיונות הנאורות וההשכלה הביאו לעולם. נלמד על המציאות המשתנה שבה החלו לפעול הוגי הדעות, עולם שמושפע מהמהפכה המדעית ורעיונותיה, אך עדיין שמרן מאוד בכל הנוגע למקומו של האדם בעולם ולמבנה החברתי. נראה כיצד נולדו עקרונות שלמימושם אנו שואפים גם היום - הזכות לשוויון, לחיים, לחירות ולקניין, וכיצד ראו הוגי הדעות של הנאורות את מבנה החברה והשלטון. לסיכום, נרחיב את הדיבור על האנציקלופדיה הגדולה שערכו וכתבו הוגי הנאורות ועל תרומתה להפצת רעיונות הנאורות בעולם.

המהפכה המדעית - היסטוריה לכיתה ח'

כיתה ח, נושא מרכזי: הנאורות והמהפכות
המהפכה המדעית היא כינוי לסדרת גילויים חדשים בתחומי האסטרונומיה, הפיזיקה, האופטיקה, הביולוגיה והרפואה שהתרחשו באירופה במאות ה-16 וה-17. גילויים אלו הביאו לשינוי תפיסת המציאות במדע, בפילוסופיה וגם בתרבות. למעשה, הם הובילו לשינוי בדרך שבה בני אדם לומדים ומבינים את הטבע. ביחידה זו נתוודע אל המהפכה המדעית דרך השינויים שהתחוללו במסגרתה בשני ענפי מדע, באסטרונומיה ובפיזיקה. כמו כן נכיר לעומק שלושה מהמדענים המרכזיים שחוללו מהפכה זו: ניקולס קופרניקוס (1543-1473), גלילאו גליליי (1642-1564) ואייזק ניוטון (1727-1642)

המהפכה האמריקנית

כיתה ח, נושא מרכזי: הנאורות והמהפכות
יחידת לימוד זו עוסקת בתהליך המכונה "המהפכה האמריקנית" על מגוון היבטיו. במהלך השיעורים נתוודע אל אוכלוסיית המהגרים שהגיעה לצפון אמריקה ואל הסיבות להגירה – הגורמים שמשכו ודחפו את המהגרים לצאת למסע מסוכן אל עולם חדש, לא נודע. נכיר את הקבוצות שאכלסו את צפון אמריקה באותה תקופה – האירופאים המהגרים שהקימו מושבות, הילידים בני המקום שכונו בטעות "אינדיאנים" והעבדים השחורים שהובאו בכפייה בלא בחירה חופשית.
ניתן את הדעת לגורמים ולרצף האירועים שהובילו למלחמת העצמאות. בסופה של מלחמה זו, בשנת 1776, הכריזו המושבות על עצמאות. במסגרת תהליך זה נכתבה הכרזת העצמאות האמריקנית, וברבות הימים נעשתה בסיס להכרזות עצמאות רבות נוספות ברחבי העולם והתבססה על רעיונות הנאורות, הקִדמה והזכויות הטבעיות.

סרטונים

הכרזת העצמאות- עם מורגן פרימן
הכרזת העצמאות- עם מורגן פרימן
היה היה: המאה של המאורות
היה היה: המאה של המאורות
היה היה: אמריקה
היה היה: אמריקה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.