דלג אל

היהודים - בין השתלבות לדחייה

היהודים בין השתלבות לדחייה

על דרכי השתלבות היהודים בחברה, בכלכלה ובתרבות, האנטישמיות המודרנית, סולידריות יהודית בעידן המודרני – ארגון כי"ח ותרומתו, עזרה פילנטרופית מצד אישים וארגונים יהודיים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
יהדות אירופה - בין השתלבות לדחייה
יהדות אירופה - בין השתלבות לדחייה
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

בין שלהי המאה ה־18 לראשית המאה העשרים עברו הקהילות היהודיות באירופה תמורות מפליגות במעמדן ובזהותן. מאפליה והגבלות על רקע דתי זכו יהודים רבים לשוויון זכויות ולאפשרות להשתלבות בחברה האירופית, השתלבות שנתקלה בהמשך בהופעתה של האנטישמיות המודרנית. האמנציפציה, האנטישמיות ותהליכים אחרים הביאו גם לתמורות בזהותם של יהודי אירופה, להגירה היהודית הגדולה לאמריקה, ולהופעתם של זרמים חדשים ביהדות, ובהם הרפורמה, התנועה הקונסרבטיבית, היהדות האורתודוקסית לגווניה ותנועות נוספות. התהליכים שאירעו בתקופה זו בקרב יהודי אירופה משפיעים במידה רבה על צביונו של העם היהודי עד ימינו.

מנהיגות
מנהיגות
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי, ספרות ממלכתי, קולנוע ותקשורת, תנ"ך ממלכתי, תרבות יהודית ישראלית

ביחידה זו נדון במושג מנהיגות. נעמוד על התכונות הנדרשות למנהיג כדי להשלים את שליחותו ונדון במניעים של מנהיג לפעול ולהוביל. כמו כן, נבחן את הרעיון שמנהיג מושפע מנסיבות התקופה ופועל לפיהן, אך גם מבטא את דרכו הייחודית.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

משטר טוטליטרי בעקבות מהפכה – ברית המועצות
על הסיבות והנסיבות למהפכת אוקטובר וניסיונותיהם של לנין וסטאלין לעצב משטר וחברה קומוניסטיים; מעורבות היהודים במהפכה, מעמדם בברית המועצות ויחס המשטר אליהם (עד ...
אימפריאליזם
השתלטות מדינות אירופה על אפריקה והמזרח הרחוק בתוך 4 שעות בלבד
העיר בימי הביניים
על התפתחות הערים באירופה בימי הביניים ועל חיי היום יום בחברה עירונית אוטונומית
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.