חפש ב:

היהודים - בין השתלבות לדחייה

היהודים בין השתלבות לדחייה

הכנסייה קובעת כי הנצרות היא הדת המנצחת בימי הביניים התלבטה הכנסייה בשאלת היחס אל היהודים: האם לכפות עליהם את הנצרות? האם לאפשר להם להמשיך לחיות בין הנוצרים כיהודים? על פי העמדה שאפיינה את הכנסייה אין לכפות על היהודים את הנצרות, אלא לאפשר להם להמשיך לחיות בין הנוצרים- אך במעמד נחות ומושפל.

בחיי היומיום נרקמו קשרים כלכליים וחברתיים בין יהודים לנוצרים, ומנגד נקבעו חוקים ותקנות שנועדו להשפיל את היהודים ולדחוק אותם מן החברה והמדינה באירופה.

האנטישמיות של המאה התשע עשרה והעשרים היא אנטישמיות מסוג חדש- מודרנית. לא עוד שנאת יהודים על רקע דתי, אלא שנאת יהודים "מדעית" כביכול: אנטישמיות הנשענת על תורת גזע שפיתחו אנשי אקדמיה מתחום מדעי הטבע והחברה. על פי האנטישמיות המודרנית תיקונם של היהודים לא יכול להתבצע על ידי התנצרות, משום שגם לאחר שהיהודים יתנצרו הם ימשיכו "לזהם" את החברה, שהרי את הגזע היהודי אי אפשר לשנות על ידי המרת דת.

פרשת דרייפוס בצרפת הוכיחה שצרפת אינה חסינה מפני תופעת האנטישמיות.

בתגובה לאנטישמיות המודרנית החלו ביטויים של סולידריות יהודית (ארגון כי"ח, עזרה פילנטרופית מצד אישים וארגונים יהודיים).

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.