דלג אל

מילים ונהנים - משחק טאבו אליעזר

מילים ונהנים - משחק טאבו אליעזר

הרעיון שלי

בת אל פינרמן מקיבוץ יגור היא סטודנטית שנה שנייה לחינוך מיוחד וחינוך מתמטי במכללת אורנים ומתנסה בכיתת שילוב בבית ספר נופים בחיפה.

בשנה שעברה התנסתה בת אל בבית ספר אחדות במוצקין בכיתה ה', כיתת חינוך מיוחד (הפרעות התנהגות). שם העבירה שיעור על אליעזר בן-יהודה ובמהלכו שיחקה עם התלמידים במשחק שיצרה 'טאבו אליעזר'. 

האני מאמין שלי

"אני מאוד מאמינה שיצירתיות בלמידה מקדמת את התלמידים ללמידה משמעותית. אני מאמינה שמורה טוב צריך להרבות לצאת מחוברות הלמידה ולגוון את חוויית הלמידה של התלמידים דרך חוויות משמעותיות במסגרת הכיתה ומחוצה לה. משחקים, אמצעי המחשה וקישור הלמידה לחיי היום-יום מגבירים את המוטיבציה של התלמיד להשתתף בשיעור, ללמוד ולהעמיק בלמידה".

משחק טאבו אליעזר

בת אל הכינה שיעור בנושא אליעזר בן-יהודה במסגרת יחידת הוראה על אישים משפיעים במדינת ישראל. את המשחק 'טאבו אליעזר' יצרה בהשראת משחק המילים המוכר 'טאבו'.

המילים במשחק הן מילים שחידש אליעזר בן-יהודה. המשחק מַדמה מצב שבו המילים עדיין לא הומצאו או חודשו ועל התלמידים להעביר את המילה לחבריהם לקבוצה בלי להשתמש בה. בדרך זו התלמידים נחשפים למילים.

מטרת המשחק: להגיע ראשונים למשבצת האחרונה שעל הלוח. ההתקדמות נעשית לפי מספר המילים שהמשתתפים מצליחים להעביר.

מהלך המשחק: מתחלקים לשתי קבוצות. כל קבוצה בתורה שולחת נציג המקבל את חבילת הקלפים. הקלפים מחולקים לשתי רמות.

ראו הוראות מפורטות במצגת

המשחק מותאם לתלמידי החינוך הרגיל ולתלמידי החינוך המיוחד. הכרטיסים שעליהם נקודה אדומה מותאמים לחינוך המיוחד ומכילים מילה שאותה צריכים המשתתפים להעביר לחבריהם בלא הגבלות נוספות מלבד אי השימוש במילה עצמה.

הכרטיסים לחינוך הרגיל אוסרים על התלמידים להסביר את המילה באמצעות שימוש בכל אחת משלוש המילים הרשומות מתחת למילה בכרטיס. המשחק מסייע גם לקושי בשליפה.

רשימת המילים ששימשה במשחק: אווירון, אמנות, אופנה, אופניים, אליעזר בן-יהודה, אקדח, בובה, גבס, גלידה, גמיש, גרב, דבורה אשתו של אליעזר בן-יהודה, דייל, הפתעה, וילון, זמרת, חביתה, חיידק, חייל, כובע, כפפה, כתבה, מברשת, מגבת, מגהץ, מגש, מדרכה, מטרייה, מילון, מסעדה, מעטפה, מקלחת, משטרה, משקפת, משרד, סבון, עיתון, פצצה, רכבת, שעון.

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.