חפש ב:

"יש לי מילה"

"יש לי מילה"

הרעיון שלי

 מהי יַזָּמוּת? מה פירוש המילה טוּרְנִיר? מהם מַטָּחִים? מתי מתקיימת מסיבת עיתונאים ולאן ממהרת האָצָנִית?

בכיתתה של דליה נלמדות בכל יום מילים אלו ואחרות בפינה "יש לי מילה".

 

דליה צלאח ונונו היא מחנכת כיתות ה-ו, רכזת חברתית, מורה למתמטיקה, בעלת תואר שני בספרות עברית, עורכת לשון ומלמדת בבית הספר היסודי "אלומות" בבאר שבע.

את הדקות הראשונות של השיעור בכל בוקר דליה מקדישה למילה חדשה בעברית. התלמידים לומדים את המילה ואת משמעותה וכותבים אותה ביומן השנתי או באלפון לפי סדר האל"ף-בי"ת. 

בסוף המחצית דליה מקיימת חידון מיוחד הנקרא "יש לי מילה" ובמסגרתו כמה משחקים:

  • משחק עם שאלות טריוויה על המילים שנלמדו
  • תחרות איות של המילים בלא שגיאות כתיב
  • משחק "קהוט" שהתלמידים משחקים בו דרך הטלפון הנייד והוא תוכנן ועוצב מראש באינטרנט עם שאלות על המילים.

התלמיד/ה הזוכה מקבל/ה פרס.

מילה בנושא אקטואלי, קיץ או כל רעיון אחר

בבית הספר חילקו לתלמידים יומנים שנתיים לקראת תחילת השנה. דליה חשבה על ערך מוסף שימשוך את התלמידים להשתמש בהם ויעניק להם חוויה של למידה וכיף. ואז צץ הרעיון – בכל יום מילה חדשה בעברית.

דליה מספרת שהיא קוראת בכל יום את עיתון הבוקר ומקשרת את המילה לנושא אקטואלי שעולה לכותרות. אפשר גם ללמד מילים סביב נושא מסוים כגון קיץ ולהעשיר את עולמם של התלמידים בהנאה.

הפעילות שמתרחשת דקות מספר ביום משמעותית במיוחד לתלמידים מאחר שהיא הופכת את למידת השפה העברית לחוויה שונה ומהנה. התלמידים מצפים ללמוד עוד מילים חדשות ולהעשיר את עולמם בדרך זו.

האני מאמין של דליה

אפשר ליצור חוויות מוצלחות של למידה בעזרת פעילויות ייחודיות. גם כאשר הן אורכות דקות ספורות ביום, הן יכולות לחולל שינוי עצום בעולמם של התלמידים. באמצעות חשיבה יצירתית, השקעה והתמדה אפשר להגיע למקומות מופלאים.

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.