חפש ב:

זהה את השורש! (סט השורשים)

זהה את השורש! (סט השורשים)

הרעיון שלי

לאה אהרוני, מורה ומחנכת בבית הספר היסודי "דעת מבינים" בפתח תקווה, יצרה משחק קלפים חווייתי ובאמצעותו למדו התלמידים לזהות שורשים של מילים.
לאה ביקשה להעניק לתלמידיה חוויית לימוד שונה ומשמעותית. לפי תפיסתה החינוכית, למידה אקטיבית בעזרת משחק מעניקה לתלמידים את הכלים והיכולת להיות לומדים עצמאיים.

לאה שיתפה את הרעיון שלה לראשונה בקבוצת הפייסבוק גננות ומורות משתפות


אז איך משחקים?


הכללים פשוטים:
* מתחלקים לקבוצות קטנות של עד ארבעה תלמידים.
* על כל קבוצה לקחת תשעה קלפים מחפיסת הקלפים ולהניח אותם גלויים על השולחן, כך שאפשר לראות את המילים הכתובות על כל קלף וקלף.
* על המשתתפים לחפש ולזהות סט של שלוש מילים השייכות לאותו השורש. לדוגמה: השורש המשותף של המילים: חבר, התחבר, חברים הוא השורש: ח-ב-ר.
* משתתף שזיהה סט מילים השייך לאותו שורש יקרא בקול: השורש! ואת אותיות השורש שזיהה.
* משתתף שצדק וזיהה נכונה את אותיות השורש ואת המילים שנוצרו מאותו השורש ייקח את סט המילים שיצר לרשותו.
* משתתף שטעה בזיהוי אותיות השורש או בחר בקלפים שאינם מאותו השורש לא ייקח את סט המילים לרשותו ואף ייאלץ להחזיר לקופה סט שורשים שזכה בו קודם לכן.
* כאשר אחד המשתתפים זוכה בסט יוסיפו שאר המשתתפים שלושה קלפים מהקופה ויניחו על השולחן כדי לשמור על רצף של תשעה קלפים בכל סיבוב.
* השחקן שיאסוף אליו את רוב הסטים יוכרז הזוכה.

דוגמאות לקלפים שהכינה לאה: 

לקובץ המשחק זהה את השורש

 

 

 

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.