דלג אל

הצהרת נגישות

חג התקציר

חג התקציר

הרעיון שלי

בכיתתה של נועה בן חמו, מורה ללשון לכיתות ז'-יא' בבית הספר אורט רוגוזין מגדל העמק, סיימו ללמוד את נושא כתיבת הסיכום סמוך לחג השבועות.  ברוח חג הקציר החליטה נועה לתרגל את עקרונות כתיבת הסיכום עם תלמידיה באמצעות חידון משעשע שחיברה ושמו איך לא : "חג התקציר".

כתיבת סיכום או תקציר היא מיומנות חשובה ביותר הנדרשת לא רק בין כותלי בית-הספר אלא גם מחוצה לו כגון לצורך סיכום הרצאה, דיון או ישיבה.

פעולת סיכום טובה מצריכה יכולת להבין את עיקרי המאמר המקורי, את רוח הדברים, את נימת הכותב ואת מטרת כתיבתו, וליצור תמצית הגיונית, מגובשת וקולחת. עוד היא מצריכה יכולות של זיהוי משפטי מפתח בטקסט, הבחנה בין עיקר לטפל, כתיבת משפטים מכלילים בלא פירוט ודוגמאות והימנעות מהבעת דעה אישית (אלא אם כן נדרשים לכך).

החידון שהכינה נועה מתרגל את עקרונות כתיבת הסיכום בצורת מצגת שקופיות. כל שקופית מציגה שאלה הקשורה לאחד מעקרונות הסיכום. התשובה לכל שאלה יכולה להיות "נכון" או "לא נכון".

כללי המשחק:

הכיתה מחולקת לשתי קבוצות המתחרות ביניהן במתן תשובות נכונות לשאלות. כל קבוצה בתורה בוחרת מספר מהמספרים המופיעים בשקופית הראשית על גבי "ערמות קש". מאחורי כל מספר מסתתרת שאלה. תשובה נכונה לשאלה מזכה את הקבוצה במספר הנקודות המופיעות בטנא, ואילו תשובה שגויה מעבירה את השאלה לקבוצה היריבה. הקבוצה המנצחת היא זו שהצליחה בתום החידון לצבור את מספר הנקודות הגבוה ביותר.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

גלגולה של מילה
איך נוצרו המילים בשפה העברית? מהו מקורן וסיפורן? שרון דודיק, מורה ללשון, בבית הספר "ברנקו וייס איתן", החליטה לסחוף את תלמידיה אל עולמן המרתק של המילים
אוהבים את השפה העברית
לכבוד יום השפה העברית, הכינה נועה בן חמו, מורה ללשון, בבית הספר רוגוזין במגדל העמק מספר פעילויות מעשירות ומהנות שגרמו לתלמידיה להיות יצירתיים במיוחד
איך אומרים בעברית? החלופון
אם אתם רוצים לדעת מהי הַחֲלוּפָה העברית למילה לועזית, כל שעליכם לעשות הוא לחפש את התשובה בייִשׂוּמוֹן (אפליקציה) "החלופון" של האקדמיה ללשון עברית
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.