חפש ב:

תקשורת בגוף האדם: החושים ומערכת העצבים

תקשורת בגוף האדם: החושים ומערכת העצבים

מערכות תקשורת בגוף (אברי חישה ומערכת העצבים) אחראיות על קליטה של גירויים מהסביבה הפנימית והחיצונית ועל תגובה של הגוף להם. ביחידה זו מגוון חומרי הוראה ופעילויות חווייתיות בנושא קליטת מידע מהסביבה על ידי חמשת החושים: חוש הראייה, חוש השמיעה, חוש הריח, חוש הטעם וחוש המישוש, ובנושא חשיבות קליטת המידע לתפקודם של בני אדם, למשל: לצורך התמצאות בסביבה, האזנה למוזיקה, אכילה וכדומה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

תקשורת - קליטת מידע מהסביבה על ידי החושים וחשיבותו לתפקוד בני אדם

כיתה א, נושא מרכזי: מדעי החיים - ביולוגיה
היחידה עוסקת בחושים המאפשרים לאדם ולבעלי חיים לקבל מידע מהסביבה ולתקשר ביניהם ועם הסביבה החיצונית. במהלך היחידה יתוודעו התלמידים אל חמשת החושים ויתעמקו בעיקר בחוש הראייה ובחוש השמיעה. הלמידה כוללת מגוון התנסויות שמטרתן להעמיק את הבנת הצורך בחושים לשם תקשורת, להכיר עקרונות מדעיים המסבירים את דרכי קליטת הגירויים, להבין את החשיבות של המוח בעיבוד ובפעְנוח של מידע (היכולת להבין ולהגיב) ולהכיר אמצעים טכנולוגיים המסייעים לנו לשפר ולהרחיב את יכולות הראייה והשמיעה שלנו.
במהלך היחידה יבנו התלמידים בעצמם אמצעים טכנולוגיים פשוטים, יכירו דרכי תקשורת של אנשים עם צרכים מיוחדים המתמודדים עם ליקויים בחוש הראייה והשמיעה וייחשפו ליכולות החושים של מגוון בעלי חיים.
יש לשים לב שבחלק מהפריטים מצוינת ההתאמה לדרגות קושי שונות כך שאפשר להתאים את הפעילויות לתלמידים שונים בכיתה או לכיתה כולה.
במקצת השיעורים ההצעות יכולות להימשך מעבר לשיעור אחד או שאפשר לקיים שיעור כפול

סרטונים

גאון של אבא: חושים
גאון של אבא: חושים
מתחת לעור: החושים (חלק א)
מתחת לעור: החושים (חלק א)
מתחת לעור: החושים (חלק ב)
מתחת לעור: החושים (חלק ב)
מה זה מוזה: חוש הריח
מה זה מוזה: חוש הריח
הפסקת אוכל: חוש הטעם
הפסקת אוכל: חוש הטעם
בית ספר לקוסמים: חוש המישוש
בית ספר לקוסמים: חוש המישוש
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.