דלג אל

הצהרת נגישות

ידע והבנה בחינוך ובספורט הימי

ידע והבנה בחינוך ובספורט הימי

הים הוא עולם שלם של טבע הנמצא סמוך למקומות מגוריהם של התלמידים. סביבת הים כוללת את הים עצמו, את החוף ואת החי והצומח בים ובסביבתו. הכרה של תופעות טבע בסביבה הימית – כגון גאות ושפל, רוחות, זרמים, היווצרות גלים והיכרות עם דגים, יונקים ימיים ועופות – מעשירה את חייהם.
לים ולסביבתו השפעה של ממש על איכות החיים של השוכנים בקרבתו. הים משמש לתעבורה, והוא בין השאר גם מקור למים (בזכות ההתפלה), למזון ולמלחים, לחומרי בנייה ולהפקת אנרגייה. הים הוא סביבה מתאימה לפעילות גופנית ולפעילות פנאי ונופש.
היכרות עם הים וסביבתו פותחת בפני התלמידים אפשרויות אין-ספור לפעילויות ולחשיבה. פעילות בים, הכרה וסיווג של כלי שיט על פי המבנה, עקרונות הפעולה שלהם, ייעודם, חומרי הבנייה שלהם, תפקידם והכוח המניע אותם – כל אלו ממחישים את התאוריות שהתלמידים נחשפים אליהן בלימודיהם במקצועות השונים. לדוגמה: חוק הציפה של ארכימדס מסביר מדוע כלי שיט גדולים העשויים מתכת כבדה מצליחים לצוף.
נושאי לימוד נוספים שאליהם התלמידים נחשפים הם עוגנים ועגינה, אופן השימוש בהם והתאמתם לסוגי קרקע שונים, סוגי חבלים שונים וסיווגם לפי תפקידם והכרה של משפחות וסוגים של קשרים בסיסיים המתאימים לשימוש יום-יומי דוגמת קשרי קצה חבל (הבוהן והשמינית), קשר חיבור (שטוח), קשר ברווז ולולאה שאינה מתהדקת (קשר הצלה).

חזרה לראש הדף

חבלים וקשרים, עוגנים ועגינה

חבלים וקשרים, עוגנים ועגינה

השימוש בחבלים רב ומגוון. אפשר למצוא סוגי חבלים וקשרים בתחומים ובענפים שונים כגון תעשייה, חקלאות, ספורט, נופש וכדומה. בתחום הימי החבלים משמשים לתפקידים רבים כגון הרמת מפרשים, מתיחת מפרשים, קשירת סירות לרציף, קשירת העוגן לסירה ועוד.
תהליך ייצור החבלים וחומר הייצור התפתחו במרוצת השנים. לפני המהפכה התעשייתית יצרו ושזרו את החבלים בעבודת כפיים מתישה, אך עם פיתוח תעשיית החבלים והעברת הייצור למכונות, הפכו החבלים לחזקים ולאמינים יותר.
החומר שממנו עשוי החבל ותהליך ייצורו משפיעים על שימושו. ולכן יש להכיר את החבלים ואת אפיונם.

  • חוברת לימוד לחבלים וקשרים
  • עוגנים ועגינה - עוגן הוא אביזר עשוי ברזל או חומר כבד אחר שנועד לרתק כלי שיט או חפצים שונים למקום מסוים בים, מבלי שייסחפו על ידי הרוח, הגלים, זרמי הים או כל גורם אחר.
  • חבלים - סקירה על סוגים של חבלים תכונות ושימושים

זיהום בים

זיהום בים

שפכים – ביוב; פסולת ממפעלים; תאונות ימיות – מְכליות, צנרת תת מימית; עבודות בינוי וכרייה – ליד החוף ובעומק הים; שימוש בדלקים מזהמים באוניות ומי נטל; לכלוך סביבתי מעשה ידי אדם ותחמושת פסולה.

אולי תתעניינו גם ב...

בטיחות בחינוך ובספורט הימי
בטיחות במהלך השהייה של תלמידים בחינוך ובספורט הימי בים ובסביבת הים
תוכניות לימודים
תוכניות לימודים בחינוך וספורט ימי במערכת החינוך בישראל
הפלגת מפרשים – כלי שיט קטנים וגדולים
סירות מפרש ליחידים וקבוצה, כלי שיט שבהם הרוח היא הכוח בחינוך ימי
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.