דלג אל

ידע והבנה

ידע והבנה

הים הוא עולם שלם של טבע הנמצא סמוך למקומות המגורים של התלמידים. הכרת סביבת הים, הגלים, הרוחות, הדגים והעופות מעשירה את חייהם. היכרות זו פותחת בפניהם אפשרויות אין-ספור לפעילויות ולחשיבה. ההימצאות על הים עצמו מוסיפה להם ממד נוסף במרחב. פתאום מעניין אותם מה יש למטה. תמיד יימצאו תלמידים שישאלו: "מה העומק?", "האם יש כרישים?". הם עדים פתאום להתרחשות מסוימת, כמו דגים מעופפים הבורחים מהסירה, ושואלים: "מה, יש דגים עם כנפיים?", או אומרים: "ואו, לאיזה מרחק הוא טס, מגניב..." ועוד. יום אחד, בים שקט מאוד, ראתה תלמידה עלה שצף על פני המים. כשעברנו עם הסירה סמוך אליו היא הושיטה יד והפכה את העלה, ומתחתיו התחבא סוסון ים, דבוק אל העלה וחי! התלמידים התרגשו מאוד, התבוננו בו וחקרו אותו מקרוב. ואז החזרנו אותו למים. גילויים של יצורים כאלה מוסיפים ממד של התפעלות מהטבע לעולמם של התלמידים.

חזרה לראש הדף

חבלים וקשרים, עוגנים ועגינה

חבלים וקשרים, עוגנים ועגינה

השימוש בחבלים רב ומגוון. אפשר למצוא סוגי חבלים וקשרים בתחומים ובענפים שונים כגון תעשייה, חקלאות, ספורט, נופש וכדומה. בתחום הימי החבלים משמשים לתפקידים רבים כגון הרמת מפרשים, מתיחת מפרשים, קשירת סירות לרציף, קשירת העוגן לסירה ועוד.
תהליך ייצור החבלים וחומר הייצור התפתחו במרוצת השנים. לפני המהפכה התעשייתית יצרו ושזרו את החבלים בעבודת כפיים מתישה, אך עם פיתוח תעשיית החבלים והעברת הייצור למכונות, הפכו החבלים לחזקים ולאמינים יותר.
החומר שממנו עשוי החבל ותהליך ייצורו משפיעים על שימושו. ולכן יש להכיר את החבלים ואת אפיונם.

  • חוברת לימוד לחבלים וקשרים
  • עוגנים ועגינה - עוגן הוא אביזר עשוי ברזל או חומר כבד אחר שנועד לרתק כלי שיט או חפצים שונים למקום מסוים בים, מבלי שייסחפו על ידי הרוח, הגלים, זרמי הים או כל גורם אחר.
  • חבלים - סקירה על סוגים של חבלים תכונות ושימושים

זיהום בים

זיהום בים

שפכים – ביוב; פסולת ממפעלים; תאונות ימיות – מְכליות, צנרת תת מימית; עבודות בינוי וכרייה – ליד החוף ובעומק הים; שימוש בדלקים מזהמים באוניות ומי נטל; לכלוך סביבתי מעשה ידי אדם ותחמושת פסולה.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.