דלג אל

מפרשנות – כלי שיט גדולים וקטנים

מפרשנות – כלי שיט גדולים וקטנים

סירות המפרש ליחיד הקיימות כיום בבתי הספר לחינוך ולספורט ימי הן האופטימיסט והלייזר. אלו כלי שיט שבהם הרוח היא הכוח המניע. לימוד שיט יכשיר את התלמידים להתקדם מנקודה לנקודה מתוך התחשבות בכיוון הרוח ובעוצמתה, ביעילות ובבטחה. מפרשית או סירת מפרש היא סירה קטנה יחסית המשתמשת בכוח הרוח כדי לנוע. יריעת בד מתוחה על תורן הנקראת מִפְרָשׂ משמשת לניצול כוח הרוח להנעת הסירה.

חזרה לראש הדף

סירת המפרש סנונית

סירת המפרש סנונית

סנונית מפרש היא מפרשית בעלת תורן אחד ושני מפרשים, ראשי וחלוץ. התורן מתנשא לגובה של: 5.9-5.8 מטרים (תורן ארוך או קצר). התורן הוא עמוד אלומיניום הקבוע במאונך לשִׁדְרִית הסירה (קורת האמצע) ובקדמת הסירה ומחוזק לסירה בעזרת כבלים מפלדה המכונים ונטות (יְתָרים). תפקידו לשמש בסיס להרמת המפרשים בעזרת המַעֲלָנִים (כבלים או חבלים המותקנים על התורן ומשמשים להנפת המפרשים).

סירת האופטימיסט

סירת האופטימיסט

האופטימיסט היא סירת מפרש סטנדרטית לשיט יחיד ונפוצה בעיקר בשל היותה זולה יחסית, פשוטה וקלה לתפעול. ממדיה הקטנים (אורכה 35.2 מטרים, רוחבה 20.1 מטרים ומשקלה 35 ק"ג) תרמו להיותה הסירה הפופולרית ביותר להכרת עולם השיט לילדים.

כיווני הרוח ותמרוּנים
תפקיד הרוח בעת תמרוּן סירת אופטימיסט, מתי עולים, מתי יורדים ומהם מסלולי ההפלגה בהתחשב בכיווני הרוח

חזרה לראש הדף

גלשן הרוח

גלשן הרוח

גלישת רוח היא אחד מענפי הספורט הימי המרתקים ביותר. למעשה, היא הכלאה של גלישת גלים ושיט. הבנה בסיסית של משטר הרוחות היא מצרך חשוב כדי להתחיל בתחום המופלא הזה.
הספורט החל את דרכו בתחילת שנות ה-60 בקליפורניה, ועד מהרה התפשט למקומות רבים בעולם.
כיום אפשר לראות גולשי רוח במקומות רבים כגון אוקיינוסים, ימים, אגמים, נהרות ואפילו בבריכות שיש בהן מאווררים.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.