דלג אל

הצהרת נגישות

בטיחות בחינוך ובספורט הימי

פתיח

היציאה לחוף הים והכניסה החופשית למים הן בילוי קיץ במשפחות רבות. ההגעה לחוף הים במסגרת שיעורי החינוך והספורט הימי היא הזדמנות מיוחדת לחנך את התלמידים לקבלת אחריות בזמן שהם יוצאים לים עם משפחותיהם או חבריהם ולהנחיל להם כללי זהירות בים ועל שפת הים.
לשם כך עליהם לדעת שהים טומן בחובו סכנות רבות כמו טביעה או פציעה מכלי שיט או מסלעים, ועליהם ללמוד כיצד להקפיד על הבטיחות ולהימנע מסיכונים מיותרים.
כדי לשאת באחריות זו, על התלמידים להכיר מגוון משתנה של תנאי ים, לדעת מתי מותר להיכנס לים והיכן, ואם כן, עד איזה עומק. עליהם לדעת אילו אמצעי בטיחות יש לנקוט, להכיר את כללי הבטיחות ולתרגל ציות להוראות בטיחות. עוד יש ללמדם כיצד שומרים על ערנות למען בטיחותם בעזרת ידע שהם מסוגלים לשלוף במהירות בעת הצורך.
יש לחזור ולהבהיר לתלמידים את גודל אחריותם לבטיחותם ולבטיחות אחרים. כאחת מפעולות הבטיחות למען הזולת עליהם ללמוד להתריע על פגיעה אפשרית בבטיחותם של אחרים, ובמידת האפשר לנקוט אמצעים מתאימים למניעתה.
השטת כלי שיט נעשית בשלב הראשון בשיעורי החינוך והספורט הימי ולאחר מכן הופכת לפעילות ימית במסגרת אורח חיים פעיל. בשיט קיימות סכנות כמו איבוד שליטה ונפילה בתוך כלי השיט או למים, פציעה ממשוט שהתלמיד עצמו או חברו הפעילו, פגיעה מכלי שיט אחר או מכה ממָנוֹר.

אולי תתעניינו גם ב...

ידע והבנה בחינוך ובספורט הימי
הכרת הסביבה הימית, כיצד לפעול בתוכה והערכת חשיבותה
הפלגת מפרשים – כלי שיט קטנים וגדולים
סירות מפרש ליחידים וקבוצה, כלי שיט שבהם הרוח היא הכוח בחינוך ימי
חתירה בכלי שיט גדולים וקטנים
שיט בסירה קבוצתית בחתירה ובמפרש
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.