דלג אל

הצהרת נגישות

יום הזיכרון לשואה ולגבורה

יום הזיכרון לשואה ולגבורה

בתקופת השואה היה הספורט חלק בלתי נפרד הן בסיפורי גבורה הן באובדן. בכל שנה אנו מציינים את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בטקסים מיוחדים, באירועי ספורט ובאזכרות. עלינו להמשיך את הזיכרון וללמד את התלמידים על ספורטאים וספורטאיות בתקופת השואה. דרך סיפורי הגבורה נציג לתלמידים איך ספורט וחינוך לאורח חיים פעיל משתלב באירועים אלו.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

ליגת טרזין

ליגת טרזין

סרט התעודה "ליגה טרזין" מספר את סיפורה הלא ייאמן של ליגת כדורגל ששיחקה בגטו טרזיינשטאט (טרזין, צ'כיה) ובה שחקנים מקצוענים וחובבים שנכלאו בו בגלל יהדותם. בשנים 1944-1942 התקיימו מאות משחקי כדורגל במגרש שאולתר בחצר של אחד הקסרקטינים לעיני אלפי צופים. אלו באו לשכוח לזמן קצר את הרעב הכבד, המצוקה, החולי והמוות – הכול תחת אימת הטרנספורטים ששלחו אותם ל"מזרח", למוות ודאי.
משחק הכדורגל נוצל בידי הנאצים לטובת סרט תעמולה שצולם בגטו בקיץ 1944. הסרט מטפל בשימוש בכדורגל הן בתעמולה הן בחינוך ללימוד השואה ומשמש יד זיכרון לשחקני ליגה טרזין וצופיה שנשלחו אל מותם – רבים מהם ילדים שכתבו וציירו בהתלהבות את גיבוריהם בעיתונות הילדים בגטו.

חזרה לראש הדף

יהודים וספורט לפני השואה: רטרוספקטיבה ויזואלית

יהודים וספורט לפני השואה: רטרוספקטיבה ויזואלית

לפני השואה פרחו חיי תרבות ויצירה יהודיים, דת ומסורת, חיי חברה ופוליטיקה. תערוכה זו נותנת ביטוי חזותי להיבט ידוע פחות של החיים היהודיים לפני המלחמה – יהודים שעסקו בספורט. בכל רחבי אירופה השתתפו יהודים בפעילויות ספורט והתחרו בענפי ספורט שונים. קצתם אף הגיעו לנבחרות אולימפיות והשתתפו במשחקים האולימפיים. רבים מהמצולמים בתמונות אלה נרצחו בשואה. תערוכה זו כוללת תצלומים, סרטים, קישורים לדפי עד וסיפורים אישיים, והיא מחווה ליהודים וליהודיות מוכשרים אלה. התערוכה חושפת פן נוסף של החיים היהודיים שהושמדו בשואה.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

ידע והבנה
לימודי החומר התאורטי על ענפי הספורט השונים
מעגל השנה בחינוך הגופני
חגי ישראל במבחר פעילויות גופניות למורי החינוך הגופני בבתי הספר היסודיים
טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן
חומרי הוראה ולמידה בנושא טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.