דלג אל

יום הזיכרון לשואה ולגבורה

יום הזיכרון לשואה ולגבורה

בתקופת השואה היה הספורט חלק בלתי נפרד הן בסיפורי גבורה הן באובדן. בכל שנה אנו מציינים את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בטקסים מיוחדים, באירועי ספורט ובאזכרות. עלינו להמשיך את הזיכרון וללמד את התלמידים על ספורטאים וספורטאיות בתקופת השואה. דרך סיפורי הגבורה נציג לתלמידים איך ספורט וחינוך לאורח חיים פעיל משתלב באירועים אלו.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
חזרה לראש הדף

ליגת טרזין

ליגת טרזין

"ליגה טרזין" הינו סרט דוקומנטרי המספר את סיפורה הלא-יאמן של ליגת כדורגל ששוחקה בגטו טרזיינשטאט (טרזין, צ'כיה) על ידי שחקנים מקצוענים וחובבים שנכלאו בו בגלל יהדותם. בין השנים 1944-1942 התקיימו מאות משחקי כדורגל במגרש שאולתר בחצר אחד הקסרקטינים, לעיני אלפי צופים שבאו לשכוח לזמן קצר את הרעב הכבד, המצוקה, החולי והמוות, וכל זאת תחת אימת הטרנספורטים ששלחו אותם ל"מזרח", אל מותם הוודאי.
משחק הכדורגל נוצל על ידי הנאצים לטובת סרט התעמולה שצולם בגטו בקיץ 1944. הסרט מטפל בשימוש בכדורגל הן בתעמולה והן בחינוך ללימוד השואה ומשמש כיד זיכרון לשחקני ליגה טרזין וצופיה שנשלחו אל מותם, רבים מהם ילדים שכתבו וציירו בהתלהבות את גיבוריהם בעיתונות הילדים בגטו.

חזרה לראש הדף

יהודים וספורט לפני השואה: רטרוספקטיבה ויזואלית

יהודים וספורט לפני השואה: רטרוספקטיבה ויזואלית

לפני השואה פרחו חיי התרבות והיצירה היהודיים, הדת והמסורת, חיי החברה והפוליטיקה. תערוכה זו נותנת ביטוי חזותי להיבט פחות ידוע של החיים היהודיים לפני המלחמה – יהודים שעסקו בספורט. בכל רחבי אירופה השתתפו יהודים בפעילויות ספורט והתחרו בענפי ספורט שונים. חלקם אף הגיעו לנבחרות אולימפיות והשתתפו במשחקים האולימפיים. רבים מהמצולמים בתמונות אלה נרצחו בשואה. תערוכה זו, הכוללת תצלומים, סרטים, קישורים לדפי עד וסיפורים אישיים, היא מחווה ליהודים וליהודיות מוכשרים אלה. היא חושפת פן נוסף של החיים היהודיים שהושמדו בשואה.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.