דלג אל

הצהרת נגישות

שירה עברית במחצית הראשונה של המאה ה-20

שירה עברית במחצית הראשונה של המאה ה-20

בשירת המאה ה-20 – מחצית ראשונה נעשית היכרות עם היוצרים המרכזיים של תקופה זו, ובכלל זה יצירתם והשפעתם על תהליכים חברתיים ספרותיים והיסטוריים בחברה היהודית במאה ה-20.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

חובה או רשות

חובה.

חזרה לראש הדף

תכנית הלימודים בשירה העברית

שירת המאה ה-20 מחצית ראשונה נלמדת בפרק השירה (יש ללמד שיר אחד מכל יוצר).

  • נתן אלתרמן: ירח, ליל קיץ, עוד אבוא אל ספך (שירים משכבר: כוכבים בחוץ, הקיבוץ המאוחד, ‎1999); שיר משמר (חגיגת קיץ, מחברות לספרות, 1965)
  • לאה גולדברג: אורן, ולא היה בינינו אלא זוהר, האומנם עוד יבואו, התבוננות בדבורה (שירים, כרכים א-ג, עורך: ט' ריבנר, ספריית פועלים, 1973)
  • אורי צבי גרינברג: שיר אמי והנחל, שיר נס השיר, תפילה אחרונה, אליהו הנביא (שישה מיליונים כוסות אליהו). (כל כתבי אצ"ג, מוסד ביאליק, ירושלים, 2001-1990)
  • שאול טשרניחובסקי: אומרים ישנה ארץ (ארץ שכורת שמש), ראי אדמה, שיר ב' מתוך שירים לאילאיל (אני אתן לה), לא רגעי שנת (כל כתבי שאול טשרניחובסקי, עם עובד, 1990; שירי טשרניחובסקי, דביר, תשכ"ח).
  • רחל: פגישה, חצי פגישה, מיכל, רק על עצמי, באחד גִּלְגּוּלַי (שירת רחל, דבר, 1977; פרויקט בן-יהודה).
חזרה לראש הדף

הבגרות המשודרת

הבגרות המשודרת

שירת המחצית הראשונה של המאה העשרים - ניתוח השיר "ירח" של נתן אלתרמן, ו"האמנם עוד יבואו ימים" של לאה גולדברג. מידע על המשוררים, אמצעים אומנותיים, טיפים למענה על שאלת בגרות.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

ספרות נשים
הסופרת גבריאלה אביגור-רותם סיכמה את דעתה: "אין 'ספרות נשים', כשם שאין 'ספרות גברים', יש ספרות טובה ופחות טובה. שאלות נוספות שעולות: האם נשים כותבות באורח שונ...
יצחק בשביס-זינגר
יצחק בשביס-זינגר (1991-1902) חתן פרס נובל לספרות לשנת 1978 נמנה עם היוצרים החשובים וכתב בעברית וביידיש. במסגרת הסיפור הקצר נלמדים סיפוריו: "גימפל תם", "המפתח...
חנוך לוין
חנוך לוין, מגדולי המחזאים הישראלים, נולד בשנת 1943 והלך לעולמו בשנת 1999. לוין כתב יותר מ-60 מחזות ומערכונים סאטיריים קומיים ודרמטיים וביים 22 מהם
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.