דלג אל

הצהרת נגישות

גבריאל גַּרְסִיָּה מַארְקֶס – איש זקן עם כנפיים עצומות

גבריאל גַּרְסִיָּה מַארְקֶס – איש זקן עם כנפיים עצומות

איש זקן עם כנפיים עצומות נוחת בכפר קולומביאני נידח. באמצעות מפגש עימו נתוודע אל ז'אנר הריאליזם המאגי ואל מכלול של תכונות שליליות המאפיינות את אנשי הכפר ואת בני האדם בכלל.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רשות או חובה

רשות

בין חלום למציאות, בין אמת לבדיה
בין חלום למציאות, בין אמת לבדיה
תחומי דעת: ספרות ממלכתי

ביחידה זו נעסוק ביצירות שבהן הקו המפריד בין האמת והבדיה (כמעט) מתמוסס ונעלם. נעיין בשיר "חטוף" מאת של סילברסטיין, מיתוס פיגמליון, הסיפור הקצרצר "האדריכל והקיסר" של ש"י עגנון, ונסכם עם השיר "בריאה" של מהא קסיס.

יצר לב האדם (טוב או רע מנעוריו?)
יצר לב האדם (טוב או רע מנעוריו?)
תחומי דעת: ספרות ממלכתי

יחידת הוראה זו עוסקת בנושא פילוסופי וערכי גדול מאוד: סוגיית הטוב והרע. נתחיל בשיעור מבוא שבו נכיר לתלמידינו את אחד מגדולי הפילוסופים עמנואל קאנט. בהגותו ניסח קאנט את שני הרעיונות: האחד שלאדם יש היכולת להבחין בין טוב לרע והשני שהמוסר טבוע בתוך האדם. אחר כך נלמד בכמה שיעורים את הסיפור הקצר "אחת מאיתנו" מאת אפרת דנון, נמשיך לשיר "כף היד" של ויסלבה שימבורסקה ונסיים בסיפור קצר של פרנץ קפקא "החולפים בריצה" – כולן יצירות העוסקות בעשיית טוב ובהבחנה בין טוב ורע.

דרקונים, אוצרות והגיבור שבך
דרקונים, אוצרות והגיבור שבך
תחומי דעת: ספרות ממלכתי

היחידה תעסוק בהתמודדות עם הפחד, הגבורה ועם ייצוגם המטפורי והספרותי של התופעות האלו. הספרות יכולה לעזור לקוראיה במסעם לעבר האוצר - הגמול. ביחידה זו ייחשפו התלמידים לחוויה תרבותית שתסייע לתלמידים לזהות את פחדיהם, להזדהות עם המתמודדים בטקסטים עם הפחדים. במהלך היחידה יוצעו שיטות להתמודדות עם פחד.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

יהודה עמיחי - הָעִיר מְשַׂחֶקֶת מַחֲבוֹאִים בֵּין שְׁמוֹתֶיהָ
פוגשים את ירושלים בשיריו של יהודה עמיחי מתוכנית הלימודים
בין אדם לחברו
הוראת יצירות סביב מוקד תמטי. הוראת הנושא בין אדם לחברו באמצעות שלושה שירים ושיר סיפורי
יחסים בין הורים לילדים
מהות הקשרים בין הורים לילדים כפי שמשתקפת במבחר יצירות
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.