חפש ב:

בראשית יח: אברהם והמלאכים

אברהם והמלאכים

ביקורם של שלושת המלאכים באוהל אברהם נושא עמו שתי בשורות הרות גורל: האחת- בשורה על הולדת בן לו ולשרה, השניה- בשורה  על החרבת סדום ועמורה. תגובתו של אברהם לשתי הבשורות מלמדת על דמות מרשימה ונאצלת. 


האופן בו נוהג אברהם במלאכים מהווה מודל להכנסת אורחים ברמה הגבוהה ביותר. גם נסיונו של אברהם להפוך את החלטת האל בדבר החרבת סדום ועמורה והפצרתו בה' לנהוג במידת הצדק והרחמים - מלמדת על צדיקותו הרבה של אברהם ועל הסיבה בגינה נבחר להיות אבי האומה. הפצרתו באל שלא לספות צדיק עם רשע- מלאת פתוס ורגש ומעוררת השראה. אברהם דבק בעקרונותיו ואינו מרים ידיים גם מול האל הכל יכול. הוא מרים את נס המרד למען הצדק ונלחם עבור המיעוט של עושי הטוב. אברהם מלמד אותנו לא לאבד את האמונה ולא לסטות מהדרך בה אנו מאמינים גם כשנראה שכלו כל הקיצין.

הפרק עמוס בביטויים ומטבעות לשון שהפכו לנכסי צאן ברזל של השפה העברית, דוגמת הביטוי "הכצעקתה?" ויש מקום לדון עם התלמידים במשמעותם.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

הפרק מזמן הזדמנויות לפעילויות דיון וכתיבה בהיבטים שונים החורגים מההקשר הספציפי של הפרק. להלן מספר נושאים היכולים להוות בסיס לדיון עקרוני עם התלמידים:

עונש קולקטיבי

האם קרה שקיבלתם עונש רק בגלל היותכם חלק מקבוצה, בשל מעשים שעשו אחדים מהקבוצה? האם לדעתכם עונש קולקטיבי הוא עונש הוגן? האם צודק היה לדעתכם להחריב את כל סדום ועמורה בגלל מעשיהם של חלק או אף רוב תושביה?

לוחמי הצדק

האם אתם מכירים בסביבתכם אנשים הנאבקים על צדקתם של החלשים או של השונים בחברה? שאינם מתביישים להביע בקול את דעתם גם היא לא עולה בקנה אחד עם דעת הכלל?

סוד האירוח המושלם

מהי הכנסת אורחים עבורכם? מה נדרש לדעתכם ממארח טוב?

הצעה לפעילות כיתתית או שכבתית: התלמידים יקימו אוהל אירוח בחצר בית הספר ויארחו בו את תלמידי הכיתה המקבילה, את המורים או את ההורים. על התלמידים לתכנן מראש את כל הפרטים ולהקפיד על גינוני הכנסת אורחים.

 

סרטונים

אברהם וביקור המלאכים
אברהם וביקור המלאכים
סבא טוביה: אוהל אברהם
סבא טוביה: אוהל אברהם
תנ"ך בחרוזים: סדום ועמורה
תנ"ך בחרוזים: סדום ועמורה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.