חפש ב:

יהושע ח: בריתות הר עיבל וגריזים והגבעונים

בריתות הר עיבל וגריזים והגבעונים

בצוואתו מצווה משה את יהושע בן נון, אשר יורש את מקומו כמנהיג העם, לקיים טקס המחדש ומאשרר את הברית שנוצרה בין העם לבין ה' בהר סיני. יהושע מקים אפוא מזבח, כותב את התורה על אבנים והלווים נושאים ברכה וקללה על הר עיבל והר גריזים.

לברכה ולקללה משמעות רבה באותו מעמד: הן מבטאות את העתיד הטוב מול העתיד הרע שיהיה מנת חלקו של העם, אשר תלוי בשאלה אם העם יקיים את מצוות האל, אם לאו.

ברית נוספת נכרתת בין בני ישראל לבין הגבעונים. לאחר כיבוש יריחו והעי, הגבעונים הבינו שכדאי להם לכרות ברית עם ישראל: אם בני ישראל יקיימו את הברית עמם- הם יעברו על ציווי ה' לא לכרות ברית עם שבעת עמי כנען, ואם לא יקיימו את הברית- הם יעברו על השבועה שנשבעו לקיום הברית, וכך עם ישראל יענש ולא יירש את הארץ. מכיוון שעם ישראל כבר מכיר את הגבעונים, נאלצו לבוא ולהשלים בערמה. למעשה, התוכנית כשלה, כי הנשיאים הפכו את הסכם השלום לתעודת כניעה ושעבוד: כאשר התרמית מתגלה בני ישראל לא מפרים את הברית אלא דנים את הגבעונים למעמד של "חוטבי עצים ושואבי מים".

הפרק מזמן דיון חשוב בשאלות: מהי ברית? מתי היא נחוצה ובאילו מקרים היא ניתנת להפרה? מה מעמדם של "חוטבי עצים ושואבי מים" אז והיום? האם כל עבודה מכבדת את בעליה? מה משפיע על מעמדו של אדם?

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

תנ"ך בחרוזים: הגבעונים
תנ"ך בחרוזים: הגבעונים
929: יהושע א-יב
929: יהושע א-יב
חדשות התנ"ך: כיבוש העי
חדשות התנ"ך: כיבוש העי
ברית עולם, אהוד מנור
ברית עולם, אהוד מנור

שיעורים מוקלטים ללמידה מרחוק

תנ"ך, כיתה ו | יהושע פרק ח חלק 1
מצגת הקלטה
תנ"ך, כיתה ו | יהושע פרק ח בניית המזבח
מצגת הקלטה
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.