דלג אל

הצהרת נגישות

שמות יט-כ: מעמד הר סיני וקבלת התורה

מעמד הר סיני וקבלת התורה

לאחר תקופת נדודים קצרה במדבר מודיע אלהים למשה כי עם ישראל מוכן לקבלת התורה. קבלת התורה בהר סיני היא אחת מאבני הדרך החשובות במסורת היהודית. היא מייצגת את כריתת הברית בין האל לעם ישראל. בעת לימוד הפרק יש לבנות עם התלמידים את ההתרגשות, המתח והציפייה שאפפו את ההמתנה לירידת משה מהר סיני עם לוחות הברית. המתנה של העם למשה שיירד מההר מזמנת דיון בסוגיית הצורך לדחות סיפוקים ולכבוש את היצר, צורך המוכר היטב לכל ילד.

 

באשר למשמעות הדברות עצמם: מומלץ להתמקד עם התלמידים בדיבר הרביעי של שמירת שבת ובדיבר החמישי של כיבוד ההורים - שני דברות הקרובים לעולמם ומתאימים להבנה בגילם.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיון לפעילות לתלמידים

עשרת הדברות במבט אישי

אתגרו את התלמידים ושאלו:
א. איזה דיבר חשוב בעיניכם ביותר מבין עשרת הדברות? נמקו.
ב. אילו יכולתם לשנות את עשרת הדברות- אלו ציווים הייתם בוחרים להשאיר כפי שהם ואלו ציוויים הייתם בוחרים להשמיט? 
ג. אילו יכלתם להוסיף ללוחות הברית את הדיבר האחד עשר- איזה דיבר הייתם בוחרים להוסיף? נמקו בחירתכם. 
טיפ: טרם העברת הפעילות בכיתה צפו בסרטון הבא והתרשמו מהתשובות שסיפקו מורים מתחומי דעת שונים ברחבי הארץ לשאלה בענין הדיבר האחד עשר.
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

שופטים ט: משל יותם
יותם הוא בנו הצעיר של גדעון, השופט שהושיע את ישראל. לאחר מותו של גדעון הורג אבימלך, אחד מ-70 בניו של גדעון, את כל אחיו - מלבד אחיו הצעיר יותם ששרד- וממליך עצ...
בראשית ח-ט: אחרי המבול
אחרי המבול נח שולח את העורב ולאחר מכן את היונה לברר "הֲקַלּוּ הַמַּיִם" (פרק ח פסוק ח). לאחר שמתברר לו שאפשר לצאת מן התיבה - נח, אשתו, שלושת בניו ונשותיהם וכ...
יהושע א: יהושע - משרת משה או עבד ה'?
המנהיג הקודם איננו, ועתה נכנס לנעליו מנהיג חדש בעל אופי שונה וכישורים אחרים. מנהיג זה עומד למבחן מול עמו ועליו לקנות את אמונו
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.