חפש ב:

יהושע א: יהושע - משרת משה או עבד ה'?

יהושע א: יהושע - משרת משה או עבד ה'?

יהושע - ספר המשך

ספר יהושע הוא הזדמנות לפתוח דף חדש תרתי משמע – הן מבחינת עם ישראל העומד בפעם הראשונה על סִפָּה של הארץ המובטחת אחרי ארבעים שנות נדודים, הן מבחינתנו, הקוראים, המסיימים לא רק את ספר דברים אלא את התורה כולה ועומדים על מפתנו של חלק הנביאים שבתנ"ך.
ואולם כבר בפסוק הראשון של ספר יהושע אנו מגלים שהוא המשך ישיר לטרגדיה האחרונה שפקדה את עם ישראל: "וַיְהִי אַחֲרֵי מוֹת מֹשֶׁה עֶבֶד ה'..." (יהושע א' 1). מדוע חשוב למספר לפתוח את עידן יהושע בציון מות משה? מדוע אינו מאפשר לנו לפתוח דף חלק ונקי חף מטרגדיות העבר? זאת ועוד, אף שהספר פותח במות משה ומכריז בתוך כך על תחילת עידן יהושע, משה נוכח בפרק יותר מיהושע (אחת עשרה פעמים לעומת ארבע בלבד).

הירארכייה

נראה שכבר בפגישתנו הראשונה עם יהושע המנהיג, המספר המקראי דואג להזכיר את מעמדו ביחס למשה: "וַיְהִי אַחֲרֵי מוֹת מֹשֶׁה עֶבֶד ה' וַיֹּאמֶר ה' אֶל יְהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן מְשָׁרֵת מֹשֶׁה לֵאמֹר: מֹשֶׁה עַבְדִּי מֵת [...]" (יהושע א' 2-1). משה הוא עבד ה', ואילו יהושע – משרתו של משה. המספר מוצא לנכון להציב היררכיה ברורה: אלוהים>משה>יהושע. נדמה כי המספר המקראי נאחז בשמו של משה ובמעמדו בצורה בולטת כל כך, עד כי מתקבל הרושם שאינו מוכן להשלים עם לכתו של משה ועם העברת ההנהגה ליהושע.
האם כך מציגים מנהיג חדש? הרי בסוף ספר דברים כבר התאבל העם על משה (דברים ל"ד 8) והמקרא כבר ספד לו (שם 7). האין זה הזמן הראוי להוריד את משה אחר כבוד מבמת ההיסטוריה ולהעלות עליה את יהושע לבדו?

מבחן המנהיגות

חשוב להבין מה טיבה של הסיטואציה שבה אנו נתונים בפתיחת ספר יהושע. סיומו של החומש והתחלת ספר יהושע אינם רק מעבר טכני מספר אחד למשנהו או מעלילה אחת לאחרת. יש כאן חילופי גברי במצב רגיש של העברת שלטון הטומן בחובו משבר פוטנציאלי. המנהיג הקודם איננו, ועתה נכנס לנעליו מנהיג חדש בעל אופי שונה וכישורים אחרים. מנהיג זה עומד למבחן מול עמו ועליו לקנות את אמונו ולהוכיח את היותו מנהיג: לשמור על הסדר החברתי, למנוע מרידות ולהנהיג את העם אל יעדו. אם חילופי ההנהגה לא יתנהלו בְּשׂוֹם שכל, עשוי להיפרם התפר שבין הסתלקותו של המנהיג הקודם לביסוס מנהיגותו של המנהיג החדש.
לנוכח פתיחת ספר יהושע, נניח לרגע למנהיג החדש יהושע ונבחן בקפידה את מנהיגותו של משה. אם המספר מתקשה להיפרד ממשה, מן הסתם היה מנהיג מוצלח ומוכשר ואובדנו קשה מנשוא. אם ניווכח שאכן כזה היה משה, נבין טוב יותר את הקושי הגדול שמולו ניצב כעת יהושע.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

יהושע א' -יב' : כיבוש הארץ (929)
יהושע א' -יב' : כיבוש הארץ (929)
חדשות התנ"ך - חזק ואמץ
חדשות התנ"ך - חזק ואמץ
פרופ' יאירה אמית על ספר יהושע
פרופ' יאירה אמית על ספר יהושע
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.