דלג אל

בראשית כח: סולם יעקב

בראשית כח: סולם יעקב

יעקב יוצא מביתו בארץ כנען לעבר חרן. ההורים, יצחק ורבקה, שומרים ומשגיחים עליו בכך שהם מציעים לו לברוח לחרן למצוא אישה מבנות משפחתם (דאגה להמשכיות העם). בלילה מתגלה אלוהים לראשונה בפני יעקב בחלום. בהתגלות אלוהים חוזר על הבטחתו לאברהם וליצחק ומבטיח גם ליעקב את הארץ ואת המשכיות העם מזרעו. יעקב מבין שהמקום שבו הוא נמצא קדוש, ונותן למקום את השם בית אל. גם הוא מצידו מבטיח לאלוהים שילך בדרכו ואף יבנה לו בית במקום שבו נגלה אליו – בית אל.

חלום יעקב הפך בידי חז"ל והפרשנים של ימי הביניים סמל לדרכו של העם היהודי שגלה מארצו ושב אליה. חלומות השיבה ליוו את העם לאורך כל ההיסטוריה שלו.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רעיונות לפעילויות לתלמידים

רעיונות לפעילויות לתלמידים

חלומות ומשאלות

דיון פתוח על חלומות ומשאלות:

על ההבדל בין חלומות שחולמים כשישנים לבין חלומות במשמעות של שאיפות ומשאלות לעתיד; חידוד הקשר בין רגשות שלנו לבין חלומות- לפעמים חולמים על דברים שלא קשורים ולא הגיוניים, ולפעמים החלומות קשורים לפחדים שלנו או לגעגועים אל מישהו או למשהו שחווינו;

לבקש מהתלמידים שיספרו אם קרה להם פעם שחלום שחלמו והוא התגשם.

סולם יעקב

ציירים רבים ציירו את סולם יעקב ואת המלאכים העולים ויורדים בו. התלמידם יציירו או יכינו יצירה כיתתית אותנטית משלהם של סולם יעקב והמלאכים שעליו.

מילה מנחה בפרק

התלמידים יזהו את השורש החוזר בפסוקים א-ו (ב.ר.כ) ויחשבו מה מטרת החזרה על מילים משורש זה (המוטיב החוזר בפרק הוא הברכה שעוברת מדור לדור).

הורים וילדים

כל תלמיד יחשוב מתי ההורים שומרים עליו ויצייר מצב שבו ההורים דאגו לו או עזרו לו לפתור בעיה. לחלופין אפשר לצייר מצב שבו הילד כעס על ההורה ולמרות זאת כיבד אותו ושמע בקולו. התלמידים יציירו את המצבים בקומיקס ויכתוב בבועות את השיחה שהתקיימה בינם לבין ההורים שלהם.

סרטונים

בראשית כח, 929 (מדק' 1:34)
בראשית כח, 929 (מדק' 1:34)
תנ"ך בחרוזים: יעקב
תנ"ך בחרוזים: יעקב
מלאך מסולם יעקב
מלאך מסולם יעקב
שבוע שבוע: פרשת ויצא
שבוע שבוע: פרשת ויצא
ופרצת, מאיר אריאל
ופרצת, מאיר אריאל
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.