דלג אל

הצהרת נגישות

שבוע הבטיחות בדרכים בסימן מהירות

שבוע הבטיחות בדרכים בסימן מהירות

מטרת שבוע הבטיחות בדרכים היא טיפוח ועידוד האחריות האישית בכל הנוגע להתנהלות בדרכים - כהולך רגל, כרוכב אופניים ובכללם רוכב אופניים חשמליים, כנוסע וכנהג. המחוייבות של כולנו היא להתנהל בדרכים בצורה אחראית, זהירה, שומרת חוק ומתחשבת.

שבוע הבטיחות בדרכים בשנה"ל תשפ"ב מתמקד בנושא מהירות הנסיעה והשפעתה על הבטיחות בדרכים.

המרחב התעבורתי הוא זירה שבה מתנהלת התנועה רציפה של כלי רכב ועוברי דרך אחרים (הולכי רגל, רוכבי אופניים וקורקינטים) בכיוונים שונים. תנועת כלי הרכב במרחב זה, מהירה ביותר בהשוואה ליכולת התפיסה והחישה האנושית. פער זה מקשה על תפיסת המרחב של משתמשי הדרך ועל יכולתם להעריך סיכונים אפשריים.

מגבלות אלו מקשות למשל להעריך ולהחליט באיזו מידה ניתן להספיק לבצע פעולות כמו עקיפה, בלימה, עצירה או כל שינוי במהירות הנסיעה. בשל כך הגביל המחוקק את מהירות הנסיעה וקבע אותה בהתאם לתנאי המרחב התעבורתי ולמגבלות של עוברי הדרך. בתקנה 54 לתקנות התעבורה הגדיר המחוקק את מהירויות הנהיגה המרביות בכבישי ישראל וקבע כי "לא ינהג אדם ברכב בדרך במהירות העולה על הקבוע בתקנה".

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

"נהיגת מבחן" - אמצעי למידה חווייתי בנושא מהירות לתלמידי תיכון

"נהיגת מבחן" - אמצעי למידה חווייתי בנושא מהירות לתלמידי תיכון

אמצעי למידה חווייתי אינטראקטיבי שפותח על ידי הרשות הלאומית בשיתוף אגף זה"ב נגישות ואורח חיים בטוח במשרד החינוך.

מטרת אמצעי הלמידה להעלות בקרב תלמידים שכבר בעלי רישיון נהיגה או לקראת קבלת רישיו נהיגה את המודעות לגבי הסכנה הטמונה בנהיגה במהירות מופרזת.

אמצעי הלמידה מספק התנסות חווייתית במצבי דרך הכוללים ממשק עם משתמשי דרך פגיעים ומצבי דרך מורכבים. בכל סיטואציה  -המצולמת בווידאו ומדמה מצב אמת - המשתתפים יידרשו לקבל החלטה ולהפעיל שיקול דעת בנוגע למהירות הרצויה וכך ויבינו את ההשלכות של בחירתם במהירויות גבוהות.

אמצעי הלמידה משלב אלמנטים של משחוק ומתאים הן לשימוש אישי באמצעות הנייד והן להפעלה כיתתית בלמידה מרחוק.

להתנסות בלומדה "נהיגה במבחן": עברית | ערבית

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

רכיבה על אופניים חשמליים
אופניים חשמליים הם שקטים, אינם צורכים דלק, אינם מזהמים ותורמים להפחתת העומס בכבישים. עם זאת, הם כבדים ומהירים יותר מאופניים רגילים. רכיבה לא זהירה ושלא כחוק ...
עקרונות ההתנהגות הבטיחותית
חוקי התעבורה, תקנות התעבורה וחוקי העזר העירוניים נועדו להסדיר את ההתנהגות בדרך וליצור שפה אחידה מחייבת בין כל משתמשי הדרך
היבטים של תקשורת בדרך
שפת התקשורת בדרך היא אמצעי עזר לארגון סדר בדרך, מתוך כיבוד הזכויות של כל משתמשי הדרך ויצירת הבנה וקשרי גומלין ביניהם.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.