דלג אל

היום הבין-לאומי ללא קניות בגן הילדים

היום הבין-לאומי ללא קניות בגן הילדים

היום הבין-לאומי ללא קניות הוא הזדמנות לבחון מחדש את תרבות הצריכה שלנו. נוכל לחשוב עם הילדים יחד כיצד לקדם ערכים כגון תיקון ושמירה על הקיים ובחירה בדרך חיים של קיימות והתנהלות לפיה.
היום הבין-לאומי ללא קניות – Buy Nothing Day – מצוין בעולם משנת 1993 ויצוין השנה ב-25 בנובמבר. זוהי תחילת עונת הקניות העמוסה ביותר בשנה, מהיום שלאחר חג-ההודיה ועד לחג המולד. את היום מציינים ביותר מחמישים מדינות בעולם. בארבע השנים האחרונות הוא מצוין גם בישראל אף שאינו מועד רשמי.
יום זה נועד להבעת מחאה נגד תרבות הצריכה ולהעלאת מודעות בדבר המחיר הסביבתי שהיא גובה – דילול משאבי הטבע מחד גיסא ויצירת כמויות של פסולת לא מתכלה מאידך גיסא.
מהות היום היא להימנע לגמרי מקניות, להקדיש את הזמן למשפחה ולחברים ולהעניק להם חיבה ותשומת לב – ולא באמצעות מתנות חומריות.
האם אנחנו צריכים את כל מה שאנחנו קונים? האם ההבטחות המפתות המפוזרות בפרסומות אכן מתקיימות? מתנגדי תרבות הצריכה טוענים שאנחנו קונים מהסיבות הלא נכונות: לחצים חברתיים לקנות חפצים ומותגים שהם סמלי מעמד בחברה, חברה שבה מעריכים אדם על פי רכושו החומרי ולא על פי הרעיונות המנחים אותו או מעשיו לפיהם. ובל נשכח את הסגידה של בני ישראל לעגל הזהב כמוזכר במקרא. התרבות השלטת היום היא תרבות של רייטינג המוכתבת בעיקר על ידי פרסומות.
הידעתם ש-20% בלבד מאוכלוסיית העולם משתמשת ביותר מ-80% ממשאבי כדור הארץ?
מכאן ש-80% מתושבי כדור הארץ נאלצים להסתפק במועט ונשארים עניים, אף שהם הפועלים המייצרים את רוב מוצרי הצריכה בעבור העולם המערבי. הצריכה מתמקדת בארצות המערב – ארה"ב, קנדה, מערב אירופה, אוסטרליה ויפן. ואולם בחגיגת הצריכה משתתפות גם קבוצות של עשירים ממדינות עניות כמו הודו או קֶניה. התוצאה היא שהמשאבים הקיימים שהיה די בהם לכול אינם מחולקים בדרך שוויונית. לכן בין השאר מדינות העולם השלישי סובלות ממחסור ומרעב. צפיפות האוכלוסין במדינות העולם השלישי אינה ההסבר היחיד לרעב הקיים במדינות אלה. הן אינן צפופות בהרבה מבריטניה, מיפן או מהולנד.
ומה עם הסביבה? לפי דיווחי המשרד להגנת הסביבה בישראל, אדם ממוצע מייצר כ-1.7 ק"ג פסולת בכל יום! צריך לזכור ששימוש במכוניות, הובלת מוצרי צריכה, פסולת ממפעלים וכמובן אריזות – כולם יוצרים פסולת ובה כזו שאינה מתכלה גם כעבור שנים רבות, מזהמת את האוויר, מדללת את שכבת האוזון וחודרת למי התהום.
יום ללא קניות הוא ללא ספק הזדמנות להתבונן היטב מה דרוש לנו באמת ולוודא שאנו צורכים את מה שאנו באמת צריכים.

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

يوم اللغة العربية ويصادف في 18 كانون الأول من كل عام יום השפה הערבית בגן הילדים (18.12)
بمناسبة اليوم العالمي للغة العربية الذي يوافق الثامن عشر من كانون الأول في كل عاميتقدم قسم الطفولة المبكرة - وزارة التربية والتعليم بأحر التهاني للطواقم التر...
חנוכה בגן הילדים (כ"ה כסלו)
חג החנוכה נחגג שמונָה ימים החל מיום כ"ה בכסלו ומסמל שמחה והודיה על חידוש עבודת הקודש ונס פך השמן.
שבוע עליות בגן הילדים (29.10-3.11)
מדינת ישראל נבנתה בידי עולים שהגיעו ארצה טרם הקמתה ולאחר שהייתה למדינה. מפעל העלייה הוביל לבניית חברה ישראלית מגוונת ורבת תרבויות, והוא מהמאפיינים המייחדים א...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.