דלג אל

הצהרת נגישות

איכות חיים לילדי הגן – מרחבים טבעיים נגישים למשחק בחצר

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
יזמות ויצרנות, ביטוי אישי, למידה במרחבי חיים, מיומנויות תוך אישיות, מיומנויות אישיות
סביבות למידה:
חצר הגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. כישורי חיים: מוקד האני, מוקד לוויסות וניהול רגשות, מוקד בין אישי
  2. מדע וטכנולוגיה: חינוך סביבתי

אודות הפעילות

מרחבים טבעיים חשובים להתפתחותם ובריאותם של ילדי הגן ומתאימים לאופן הלמידה של ילדים צעירים. המשחק במרחבים הטבעיים נותן מענה לצרכים פיזיים, רגשיים, קוגניטיביים ורוחניים של ילדי הגן. בגן דקלים ברמת השרון, בהנהלת הגננת סיגל כהן עזריה, ניתן לראות ילדים משחקים במשק בית מתחת לעץ הברוש, פינת יצירה בין עצי הגן ושילוב של מרחבים סוציו דרמטיים במרחבים הטבעיים שבחצר.

מרחבים טבעיים לשם מה?!

מרחבים טבעיים ומשחק בחומרים טבעיים תורמים רבות לשקט פנימי של ילדים צעירים. מרחבים טבעיים אינם שטוחים, יש בהם נוף, גבעות, שיחים, עצים וחומרים טבעיים למשחק. הם מהווים סביבות רב חושיות, עשירות ומעניינות מבחינת גוונים, מרקמים, ריחות וצלילים ולכן הם מתאימים לאופן שבו ילד צעיר יכול להפנים, לשחק, להשכיל וללמוד במיטבו על העולם סביבו. מרחבים טבעיים מהווים השראה למשחק של ילדים, לפיתוח הדמיון, ליצירה ולבנייה. למרות העושר במרחבים טבעיים- הם משרים רוגע על הילדים, מרגיעים ותורמים לבריאותם. הם מפחיתים את זיהום האוויר ואת הקרינה בסביבה. הצמחים קולטים זיהום אוויר וקרינה ומווסתים את הטמפרטורה (חמש מעלות בממוצע מעל ומתחת). משטחים טבעיים בריאים לריצה ולהליכה ובכלל מתאימים לאופן שבו ילדים נעים בסביבתם. מחקרים מראים שסביבה טבעית בבתי ספר ובגני ילדים משפיעה על החשיבה היצירתית, על כישורים חברתיים, על היכולת התוך אישית והבין אישית. ילדים שיש להם סביבה טבעית מתוכננת במוסד החינוכי ממוקדים יותר ובריאים יותר.


מתוך: חצר הגן כמקום משחק עם חומרים טבעיים במרחבים טבעיים כתבה: ברברה אנדרס, מדריכה ארצית לחינוך סביבתי

אולי תתעניינו גם ב...

מפת השכונה – שיחה סביב מפה בעקבות טיול בשכונה
בסרטון נצפה בילדי גן ארז משוחחים על מקומות שסומנו במפת השכונה בעקבות טיול בשכונה
אוגדן 'ערבות הדדית' מספרי ספריית פיג'מה
הנושא השנתי של משרד החינוך בשנת תש""ף היה 'ערבות הדדית'. האגף לחינוך קדם יסודי בשיתוף ספריית פיג'מה הפיקו עלון מקוון ובו מרוכזים מידע, הצעות לפעילויות וקישור...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.