דלג אל

הצהרת נגישות

מוזיקה בשגרת הגן

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
ביטוי אישי, קהילתיות
סביבות למידה:
פנים הגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. אומנויות - אומנות מוזיקה: האזנה פעילה לאוצר מוזיקלי איכותי, ביצוע: שירה, נגינה, אלתור

אודות הפעילות

כחלק מהפעילות השוטפת של הגן מומלץ לעבוד בשיתוף פעולה עם המורה למוזיקה, המביאה לגן רפרטואר מוזיקלי איכותי ומקנה לילדים מיומנויות מוזיקליות (שירה, נגינה ורישום גרפי). את עבודתה יכולה להמשיך הגננת עם הילדים במליאה ובקבוצות קטנות, לצד פעילות עצמאית של הילדים בסביבה מוזיקלית מעודדת פעילות. להשלמת הרצף חשוב לשתף את ההורים בעשייה המוזיקלית השוטפת בגן.

כיצד נשלב את המוזיקה בפעילות השוטפת של הגן?

הוראת המוזיקה בגן תתבצע בארבעה ערוצים מקבילים:
א.המורה למוזיקה - מפגש הניתן דרך קבע על ידי מורה מקצועית למוזיקה. המפגש יתבסס על תכנית המתאימה להתפתחות המוזיקלית של הילדים ובנויה על מרכיבים מוזיקליים, פיתוח מיומנויות (שירה, האזנה, נגינה ותנועה) והיכרות עם רפרטואר מוזיקלי נבחר.

ב.הגננת - פעילות מוזיקלית יומיומית בזיקה לעבודתה של המורה למוזיקה, תוך יצירת הקשרים לתחומי דעת אחרים.

ג.הילדים - פעילות עצמאית של ילדים, לבד ובקבוצות קטנות, בסביבה מוזיקלית. פעילות יזומה של הילדים מאפשרת שינון או תגובה מקורית ליצירות ולשירים שנלמדו בשיעורי המוזיקה, וכן התנסות וחקר של כלים וקולות ויצירת מוזיקה עצמאית.

ד.הורים - מעגל חשוב נוסף הוא שיתוף ההורים בעשייה המוזיקלית המתבצעת בתוך הגן.

כדי ליצור רצף בין המתרחש בגן לבין הבית, חשוב לעדכן את ההורים בשירים ובקטעים המוזיקליים הנלמדים במסגרת החינוכית בדרכים מגוונות:
• לצלם את הילדים המבצעים את השירים והמוזיקה בגן בווידאו קצר (ניתן גם באמצעות טלפונים ניידים) ולשלוח להורים מדי פעם.
• בדיווח השבועי לצרף להורים לינקים לקטעי יו-טיוב רלוונטיים המציגים שירים שנלמדו בגן בביצועים חדשים. כדאי להמליץ להורים לצפות בקטעים יחד עם הילדים.
• באירועים ובחגיגות בגן נדפיס שירון שאויר על ידי הילדים, ונשיר את השירים בצוותא כדי להדק את הקשר הבין-דורי.
• בסוף השנה ניתן לערוך סרטון קצר שמשלב את הביצועים המוזיקליים של הילדים במהלך השנה ולהקרינו כחלק ממסיבת סיום השנה ו/או לחלקו כחלק ממזכרות הגן

אולי תתעניינו גם ב...

ריבוי אוריינויות ברחוב בן יהודה
ברחוב הקרוי על שמו של אליעזר בן יהודה, מחייה השפה העברית, ממוקם גן אשחר. בחצר הגן הוקם רחוב דמוי מציאות, הנושא אף הוא שם זה, ובו נחשפים הילדים למגוון אוריינו...
מדע ומתמטיקה מה? כיצד? איך? מתי?
סביבות חיים שונות בגן ומחוצה לו מזמנות עיסוק משמעותי במדעים, בטכנולוגיה ובמתמטיקה. יחד נבחן סביבות וכלים רלוונטיים מרחיבי יכולת
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.