דלג אל

בסיסה, א' בניסן

בסיסה, א' בניסן

בשנות הגלות, קהילות יהודיות ברחבי העולם טוו מסורות ייחודיות סביב מעגל השנה. מועדים אלו הולכים ותופסים מקום בציבוריות הישראלית ובתוך מעגל השנה הישראלי.

ליל הבסיסה, ראש חודש ניסן (א' בניסן), ראש השנה למלכים, יום בריאת העולם, יום שבו יוסד המשכן ויום שקרו בו עשרה דברים טובים לעם ישראל. ליל הבסיסה הוא ערב חגיגי שבו מודים לה' על כל הטוב שעשה עד כה ומבקשים שיפתח שערי שמיים וישפיע מטובו על כל בריותיו.

שמו של החג ניתן לו על שם מנהג עתיק יומין ששורשיו בחגיגות הקמת המשכן ובראש השנה המקראי. בליל הבסיסה כל בני המשפחה מתאספים. כל משתתף בתורו מערבב בעזרת מפתח שמן עם הבסיסה (תערובת של גרגירי חיטה או שעורה קלויים וטחונים בתוספת שקדים, תמרים, סוכר ותבלינים) עד שהתערובת נעשית דומה לטיט (כמו 'סולת בלולה בשמן'). אחר כך הוא מברך את הברכה, ושאר המשתתפים עונים אחריו בצהלולים. הערב כולו סובב סביב הצורך לברך ולהתברך, לזכות ברווחה ולהעניק ממנה לזולת.

החג נשתמר בקרב קהילות ישראל בצפון אפריקה: לוב, טוניסיה, ג'רבה ואלג'יר. ישנם מנהגים שונים בנוגע לדרך הכנת תערובת הבסיסה והתאספות בני המשפחה. המשותף לכולם הוא ערב של שמחה משפחתית מלוכדת שעיקרה ברכה ועין טובה.

באדיבות 'מיזם הלו"ז העברי' - להרחבה כנסו לאתר הלו"ז העברי

פותחים בציטוט

פותחים בציטוט
"יַא פַתָּאח בְּלַא מַפְתָּאח, יַא עַטַאי בְּלַא מַנַא, תַרְזַקְנָה וּתַרְזַקו מִנַּה"
"הפותח בלא מפתח, הנותן ללא תמורה, פרנסנו ויתפרנסו מאיתנו"

על פני הגלובוס
מסורת יהדות לוב, תוניסיה, ג'רבה, אלג'יריה

במעגל השנה
א' בניסן, לפני פסח

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.